in

3 powody dla których warto mieć pompę ciepła w domu

3-powody-dla-których-warto-miec-pompe-ciepla-w-domu

Rozważasz montaż pompy ciepła, ale nie jesteś pewien, czy to na pewno rozwiązanie dla Ciebie? Decyzja o zakupie takiego urządzenia to wybór na długie lata, dlatego warto być świadomym tego, skąd bierze się coraz większa popularność tej technologii. c

Jak działa pompa ciepła?

Zanim przejdziemy do omówienia zalet pomp ciepła, warto wyjaśnić, czym jest takie urządzenie. Otóż pompy ciepła to urządzenia, które pozyskują energię cieplną z naturalnych zasobów i oddają ją do systemu ogrzewania budynku. Źródłem „dolnym” systemu może być dowolny naturalny zasób ciepła – np. energia geotermalna. Jednak najpopularniejszym typem tych urządzeń są pompy ciepła powietrze-woda. One pobierają energię cieplną, zgodnie z nazwą, z powietrza, a następnie oddają do instalacji grzewczej w budynku. Choć inwestycja w takie urządzenie jest dość kosztowna, początkowa inwestycja zwraca się z nawiązką. A dlaczego?

Tanie ogrzewanie domu

Nowoczesna pompa ciepła o odpowiednio dobranych parametrach zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło nawet w stu procentach. Można ją wykorzystać jako źródło energii cieplnej do:

  • systemu centralnego ogrzewania – najlepiej będzie zasilała ogrzewanie podłogowe, które jest ekonomiczne, a jednocześnie najwygodniejsze ze wszystkich,
  • podgrzewania ciepłej wody użytkowej – tak, aby uniezależnić się od jej podgrzewania przy pomocy prądu czy gazu,
  • zasilania klimatyzacji – urządzenie posłuży również latem, pomagając zachować optymalną temperaturę wewnątrz budynku.

A jak wyglądają koszty eksploatacji pompy ciepła? Korzystanie z niej nie wymaga zamawiania zewnętrznego paliwa, np. węgla na opał. Jedyne wydatki związane z pracą instalacji to te na prąd, który jest potrzebny do utrzymania funkcjonowania całego systemu. Wydatek ten jest jednak znikomy w połączeniu z potężną wydajnością, z jaką pracuje powietrzna pompa ciepła: z 1 kWh energii elektrycznej może wytworzyć nawet ok. 4-5 kWh energii cieplnej. To daje jej ogromną przewagę nad pozostałymi popularnymi systemami grzewczymi.

W trosce o czyste powietrze

Pompy to urządzenia w pełni ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Zapewniają ogrzewanie budynku bez konieczności korzystania z nieodnawialnych źródeł energii. To sprawia, że korzystając z powietrznych pomp ciepła, przyczyniasz się do ograniczenia emisji CO2 do powietrza oraz innych szkodliwych zanieczyszczeń.

Jako że pompy ciepła zaliczają się do grupy urządzeń OZE, możesz też liczyć na dodatkowe korzyści finansowe wynikające z ich zastosowania. Na inwestorów czekają rozmaite dotacje z funduszy rządowych oraz samorządowych, a także np. ulga termomodernizacyjna od podatku PIT. Te ulgi finansowe sprawiają, że inwestycja w powietrzne pompy ciepła zwraca się jeszcze szybciej.

Uwaga! Jeżeli chcesz jeszcze bardziej obniżyć koszty pozyskiwania energii cieplnej i uzyskać maksimum dofinansowań, pompę ciepła połącz z fotowoltaiką. – Dobrze zwymiarowana instalacja fotowoltaiczna zaspokoi zapotrzebowanie budynku na prąd, a także zasili pompę ciepła. Prąd ze słońca, ciepło z powietrza: tak właśnie powstanie ekologiczny dom, którego mieszkańcy będą się cieszyć dużą niezależnością od podwyżek cen energii – wyjaśnia ekspert FlexiPower Group, która specjalizuje się w projektowaniu i montażu pomp ciepła oraz fotowoltaiki.

Wygoda korzystania z tego źródła ciepła

Pompa ciepła nie wymaga codziennej obsługi i częstego serwisowania. System pracuje samodzielnie, w sposób w pełni zautomatyzowany. A to oznacza, że użytkownicy mogą niemal zapomnieć o tym, że mają w domu do czynienia właśnie z pompą ciepła. Urządzenie pracuje też bardzo cicho.

To nie koniec wygody, jaką zapewnia to źródło ciepła. Warto wiedzieć, że montaż powietrznej pompy ciepła jest mało inwazyjną operacją, która nie wymaga wykonywania skomplikowanych prac instalacyjnych czy drążenia odwiertów. Dlatego urządzenie typu powietrze woda można wykorzystać nawet w starszym domu, bez dokonywania rewolucyjnych przeróbek czy niszczenia już istniejącej instalacji.

Warto zainteresować się pompą ciepła w kontekście ogrzewania. To rozsądny ekonomicznie sposób na to, aby dom zyskał dostęp do niezależnego, przyjaznego środowisku oraz bezpłatnego ciepła na wiele lat.

Dodaj komentarz

Panel fotowoltaiczny dwustronny (bifacial) – co to jest?

Wady-i-zalety-elektrowni-wiatrowej

Wady i zalety elektrowni wiatrowej