in

Czym się charakteryzują dobre kotły na pellet? Poznaj ofertę Eko2020

Dobry kocioł na pellet, czyli jaki? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Są jednak parametry kotła oraz funkcje, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz czynią pracę urządzenia bardziej ekonomiczną. Eksperci Eko2020 podpowiadają, co konkretnie wziąć pod uwagę, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Dobry piec na pellet, czyli jaki? Poradnik Eko2020

Kocioł na pellet drzewny to urządzenie, które daje możliwość komfortowego, ekologicznego i ekonomicznego ogrzania budynku. Nowoczesne kotły na pellet wpisują się też w aktualne wymagania prawne – kluczowy powód to niska emisja zanieczyszczeń. Jednak poszczególne modele różnią się między sobą, i to nie tylko mocą grzewczą. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić też uwagę na inne cechy, które wyróżniają najlepsze kotły na pellet.

System automatycznego odpopielania i kompresowania popiołu

Każdy nowoczesny kocioł pelletowy to urządzenie generujące małe ilości popiołu – to ok. 0,24-1% spalanego paliwa. Dlatego czyszczenie takiego sprzętu co do zasady nie jest uciążliwe. Jeżeli chcesz niemal zupełnie zapomnieć o tym obowiązku, zdecyduj się na urządzenie wyposażone w system automatycznego odpopielania i kompresowania popiołu. Takie rozwiązanie jest dostępne np. w modelu HKS Lazar Interfire 11/1150. Trzeba jednak pamiętać, że to funkcjonalność, która sprawia, że piec na pellet kosztuje więcej.

Automatyczne czyszczenie wymiennika oraz palnika

Automatyczne systemy czyszczenia palnika oraz wymiennika to kolejne rozwiązania, dzięki którym można niemal zapomnieć o codziennym usuwaniu popiołu. Taka opcja jest dostępna np. w kotłach SlimKo KOTŁOSPAW czy HKS Lazar Interfire oraz Smartfire.

Automatyczne sterowanie diagnostyką urządzenia

Automatyczna diagnostyka to system stałego monitorowania stanu czystości kotła i palnika, a także wykrywania wszelkich zagrożeń związanych z nieprawidłową pracą urządzenia. Obecność takiej opcji znacznie podnosi bezpieczeństwo eksploatacji kotła na pellet i pozwala na precyzyjne monitorowanie parametrów pracy. Są w nią wyposażone np. kotły Kostrzewa EEI Pellets.

Moduł internet

Moduł internetowy umożliwia zdane monitorowanie parametrów pracy urządzenia, w tym procesu spalania. Przy jego pomocy jest możliwa zdalna obsługa kotła. Ponadto daje on możliwość zdalnej diagnostyki i serwisowania urządzeń. Jest dostępny (opcjonalnie) m.in. w kotle Kostrzewa Mini Bio NE odpowiednim do małych kotłowni czy w HKS Lazar Smartfire z pakietem EXCLUSIVE.

Samoczyszczący palnik pelletowy rotacyjny

Dzięki rotacyjnej komorze spalania biomasy i pelletu palnik oczyszcza się samodzielnie z popiołów i zgorzeli. Nie ma więc konieczności jego czyszczenia, a ponadto wydłuża się jego bezawaryjna obsługa. Taką opcję oferuje np. piec na pellet SlimKo Kotłospaw, który przy okazji wyróżniają kompaktowe wymiary.

Bardzo wysoka sprawność cieplna kotła na pellet

Sprawność cieplna to stosunek mocy uzyskiwanej z urządzenia grzewczego do mocy w nie „wkładanej”. Kocioł na pellet, który wyróżnia się wysoką sprawnością, to taki, w którym ten parametr osiąga powyżej 90%. Ten wymóg spełniają np. kocioł HKS Lazar SmartFire (do 92%) czy Red Selecta Q.

Panel dotykowy

Obecność panelu dotykowego wpływa na wygodę obsługi kotła na pellet. Staje się ona bardziej intuicyjna, a opcje sterowania, w tym np. ta dotycząca kontroli płomienia – łatwo dostępne. Taką opcję zapewniają kotły z najwyższej półki, np. HKS Lazar Smartfire.

Monitorowanie poziomu popiołu oraz paliwa w zbiorniku

Kontrola nad zasobnikiem paliwa oraz zbiornikiem na popiół – np. poprzez system monitorowania zdalnego – sprawia, że obsługa urządzenia staje się prostsza. Urządzenie samo da znać, kiedy zasobnik paliwa będzie wymagał uzupełnienia lub gdy pojawi się konieczność usunięcia popiołu. Takie systemy oferuje np. piec Kostrzewa Mini Bio NE czy SlimKo, który jest w pełni zautomatyzowany.

Sonda Lambda

Jest to automatyczny sterownik, który pozwala dostosować parametry pracy pieca do aktualnych warunków otoczenia, a dokładniej ilość tlenu w spalinach. Jego zastosowanie może ograniczyć zużycia paliwa nawet o 20%. Taka opcja jest dostępna np. w kotłach na pellet HKS Lazar SmartFire.

Funkcja Auto-Eco

Dobry kocioł na pellet ma funkcję Auto-Eco, której obecność przekłada się na optymalizację spalania paliwa do ogrzewania domu. Jest ona dostępna, podobnie jak np. automatyczne rozpalanie, w kotle Red Selecta Q.

Wahasz się w kwestii wyboru odpowiedniego kotła na pellet? Skontaktuj się z ekspertami Eko2020, aby podjąć optymalną, korzystną finansowo decyzję.

Dodaj komentarz

Barwienie oleju opałowego

Fotowoltaika dla firm – czy to dobre rozwiązanie?