in

Czym są kotły 5 klasy?

Rosnący poziom zanieczyszczeń na świecie, wymusza na rządzących podejmowanie kolejnych kroków w kierunku bardziej ekologicznego stylu życia w ujęciu globalnym. Niestety, z wielu technologii na ten moment nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Możemy je za to udoskonalać i sprawiać, by stawały się mniej toksyczne dla środowiska. Właśnie w ten sposób narodziła się w Polsce ustawa zgodna z dyrektywą unijną tzw. ecodesign, zakazująca sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Dlaczego jednak piece 5. generacji są bardziej ekologiczne?

Klasa a generacja – czy jest jakaś różnica?

Poszukując informacji dotyczących ekologicznych pieców, można się spotkać zarówno z określeniem kotłów 5. klasy, jak i kotłów 5. generacji. Jest to jednak wyłącznie kwestia językowa – oba określenia oznaczają dokładnie to samo, czyli nowoczesny piec spełniający określone normy spalania i emisji.

Co oznacza, że kocioł jest 5. klasy?

Określenie klasy kotła dotyczy tak naprawdę oceny jego emisji. By dane urządzenie mogło legitymować się posiadaniem najlepszej klasy spalania, musi sprostać normom w zakresie wyznaczonym przez nowelizację PN EN 303-5. Jak potwierdza się, że piec osiąga wartości zgodne z odgórnymi wskazaniami?

Producenci kotłów muszą wystąpić o przeprowadzenie badania danego urządzenia pod kątem wytycznych, jakie wskazuje norma PN EN 303-5. Takie badania prowadzone są przez wyspecjalizowane placówki z certyfikatem Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). Jeżeli kocioł przejdzie testy i wykażą one, że wpisuje się w nowoczesne wymagania sprawności i jakości, trafia do sprzedaży jako piec 5. klasy.

Dlaczego kotły 5. klasy są lepsze dla środowiska?

Ekologiczne urządzenia generują mniej zanieczyszczeń, ale też wykazują się dużo większą efektywnością spalania. Posiadają nowoczesne rozwiązania, dzięki którym przy spalaniu tej samej ilości opału uzyskamy jednocześnie więcej ciepła oraz mniej szkodliwych produktów ubocznych.

Wiele osób martwi wysoka cena kotłów 5. generacji. W rzeczywistości jednak inwestycja ta zwraca się bardzo szybko. Wyliczenia pokazują, że urządzenia 5. klasy mają tak wysoki poziom spalania, że już po 6-8 latach generują oszczędności umożliwiające uznanie zwrotu inwestycji (jako inwestycję rozumie się tu różnicę w wartości pieca bezklasowego i 5. generacji). Warto przy tym pamiętać, że przewidziany czas eksploatacji pieca najwyższej klasy jest dłuższy niż w przypadku tańszych rozwiązań. Podobne urządzenia mogą zachowywać sprawność ponad 10 lat od zakupu, co oznacza dodatkowe oszczędności względem mniej zaawansowanych kotłów.

Piec 5. generacji. Czym można w nim palić?

Określanie kotłów 5. klasy mianem ekologicznych jest w pewnym sensie mylące. Wciąż bowiem podobne urządzenia zasila się starymi, nieodnawialnymi rodzajami „paliwa”. Piece co 5. generacji mogą wykorzystywać do produkowania ciepła węgiel (ekogroszek), drewno czy pelet. Oczywiście, znajdą się też oferty na kotły używające w formie opału ziaren lub biomasy.

Nowoczesne urządzenia dostępne są nie tylko w różnych wariantach, jeżeli chodzi o kwestię paliwa, ale także moc. Zainteresowani mogą więc przebierać wśród produktów dostosowanych do ich potrzeb na wielu płaszczyznach – wydajnościowych i możliwości spalanych surowców.

Wymiana pieca? Tylko na kocioł 5. klasy!

Ze względu na wymagania unijne ecodesign i normę PN EN 303-5 wymiana pieca od 2018 roku wiąże się z konieczność zainwestowania w kocioł klasy 5. Nie ma jednak, co załamywać rąk nad wysokimi kosztami podobnego urządzenia. Oto kilka powodów, dlaczego – niezależnie od dyrektyw – piece 5. klasy to najlepszy wybór:

  • posiadają nowoczesne, elektronicznie sterowane podzespoły, które pozwalają na ekonomiczne uzyskanie pożądanej mocy;
  • często są wyposażone w obsługę przy pomocy aplikacji – nie musisz więc odbywać niezliczonych wycieczek do kotłowni, wystarczy ci smartfon;
  • klasa 5. kotła idzie w parze z podajnikiem automatycznym, są to najczęściej urządzenia bezobsługowe;
  • odpowiednio dobrany kocioł na węgiel (ekogroszek) jest tak skonstruowany, że można go rozpalić na jesień/zimę i wygasić na wiosnę, zaś kotły, w których paliwo stanowi pelet często posiadają funkcję samodzielnego rozpalania się i gaszenia w razie potrzeby,
  • kotły 5. generacji pozwalają na zachowanie wysokiej jakości przy zmniejszeniu zaangażowania w konserwację. Producenci wdrażają do nich usprawnienia typu półautomatyczne oczyszczenia, dzięki którym wystarczy jedynie usuwać zanieczyszczenia z jednej komory.

Generacja 5. to nie tylko wskazanie klasy wspierającej redukowanie szkodliwości emisji spalania węgla i innego rodzaju paliwa. To także wyznacznik jakości technologicznej, sprawności i trwałości, które łatwo docenić już od pierwszego dnia zakupu (a raczej instalacji).

Kotły 5. klasy i dofinansowania

Warto pamiętać, że chociaż kotły klasy 5. wiążą się ze sporymi kosztami, to niemałą część tego wydatku można zredukować dzięki odpowiednim programom. Większość gmin posiada programy redukcji emisji spalin, w ramach których dofinansowuje wymianę starych pieców na urządzenia wpisujące się w 5. klasę norma.

Sposoby wspierania osób, które chciałyby wymienić anachroniczny kocioł na węgiel na zaawansowany sprzęt z podajnikiem automatycznym najnowszej generacji, są różne. Niektóre gminy oferują preferencyjne pożyczki, inne (zwykle, jeżeli zainteresowany spełnia wymagania dotyczące przychodów) posiadają rozwiązania w oparciu o system dopłat. Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie masz możliwości w tym zakresie, skontaktuj się z lokalnym urzędem osobiście lub poszukaj odpowiednich informacji na jego stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Opłata OZE. Co to jest i ile zapłacimy w 2021 roku?

Fotowoltaika na raty. Czy to ma sens?