in

Elektrownie wiatrowe w Polsce – co warto wiedzieć o tej branży?

Elektrownie-wiatrowe-w-Polsce-co-warto-wiedziec-o-tej-branzy-scaled

Intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii został uznany za globalny priorytet gospodarczy. Celem jest ochrona klimatu, redukcja gazów cieplarnianych i obniżenie cen energii. Wiąże się to ściśle z powstawaniem farm wiatrowych i intensywnym rozwojem energetyki wiatrowej. Co warto wiedzieć o tej branży? Jak prezentuje się sytuacja elektrowni wiatrowych w Polsce? Kto może inwestować w tym sektorze i czy to się opłaca? Sprawdźmy!

Co to jest i jak działa elektrownia wiatrowa?

Elektrownie wiatrowe stanowią główne źródło pozyskiwania energii z wiatru, a ich ogólna zasada działania nie jest skomplikowana. Wytwarzanie energii z wiatru wynika z działania prądnicy – kiedy wiatr trafia na opór w postaci łopaty rotora, dochodzi do zmiany energii kinetycznej wiatru na pracę mechaniczną (ruch obrotowy wirnika), którą następnie za pomocą wału i przekładni przenosi się do generatora, aby ten przekształcił ją w energię elektryczną. Kiedy warunki pogodowe staną się ekstremalne, a prędkość wiatru przekroczy dopuszczalne przez urządzenia normy, wiatraki prądotwórcze mogą samodzielnie zablokować mechanizmy napędu, a nawet ustawić się w odpowiednim kierunku do wiatru, aby nie doszło do ich uszkodzenia. Co istotne, parametry pracy turbiny są śledzone w czasie rzeczywistym przez firmy serwisujące za sprawą łączności satelitarnej, co sprzyja bezawaryjnej i niezakłóconej pracy.

Elektrownie wiatrowe różnią się pod względem łącznej mocy znamionowej, dlatego wyróżnia się:

  • mikroelektrownie wiatrowe – generują poniżej 100 W mocy;
  • małe elektrownie wiatrowe – wytwarzają od 100 W do 50 kW;
  • duże elektrownie wiatrowe – o mocy powyżej 100kW.

Ile elektrownia wiatrowa może wyprodukować prądu?

Wiatraki elektryczne różnią się pod względem budowy, dlatego oferują różne efekty pracy. Sporej wielkości elektrownia węglowa ma moc sięgającą 1 GW, z kolei jeden wiatrak ma ok. 1 MW, zatem już po szybkim rachunku okazuje się, że 1000 sztuk wiatraków pozwala uzyskać taką samą produkcję energii. Trzeba mieć jednak na uwadze, że farmy wiatrowe nie zawsze są równie wydajne – wiele zależy od od warunków pogodowych. Tym samym przyjmuje się, że potrzeba trzykrotnie więcej instalacji (ok. 3000 sztuk wiatraków), by uzyskać porównywalną produkcję. Tutaj jednak pamiętajmy o wartości dodanej – energetyka wiatrowa sprzyja ochronie środowiska i nie wpływa negatywnie na jakość powietrza. Pozyskany prąd z wiatraków jest ekologicznie czysty – wytarzana energia nie powstaje wskutek procesu spalania żadnego paliwa.

Kto może zostać inwestorem i skąd wziąć dofinansowanie?

Na mocy rozporządzenia Unii Europejskiej, które obliguje kraje członkowskie do redukcji emisji CO2 do atmosfery, Polska zobowiązana jest osiągnąć w miksie energetycznym przynajmniej próg 15% z OZE (odnawialnych źródeł energii). Energia wiatru w Polsce rozwija się, a tym samym rośnie zainteresowanie branżą. Na rynku usług finansowych od kilku lat na popularności zyskuje rozwiązanie, gdzie prywatny inwestor w zamian za początkowy wkład, otrzymuje prawo do regularnej dywidendy wypłacanej przez spółkę celową, która jest właścicielem elektrowni wiatrowej. Inne formy inwestowania to np. zakup akcji w spółkach akcyjnych czy objęcie udziałów w spółkach celowych (np. w zamian za pożyczkę do spółki).

Warto wiedzieć, że Unia Europejska wspiera odejście od konwencjonalnych sposobów wytwarzania energii na rzecz źródeł alternatywnych, oferując atrakcyjne dofinansowania do inwestycji – zarówno w skali mikro oraz makro. Farma wiatrowa, powstała z inicjatywy podmiotu użyteczności publicznej, może być dotowana z Systemu zielonych inwestycji GIS czy Funduszy norweskich i EOG. Duże i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dotacje np. z Regionalnych Programów Operacyjnych, PolSEFF2 czy BOCIAN, rolnicy i przedsiębiorstwa rolne z PROW, a osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z programu PROSUMENT. Ważne jest jednak spełnienie różnych kryteriów – pod uwagę brane są zwykle lokalizacja, moc zainstalowana czy ilość turbin wiatrowych.

Gdzie są największe elektrownie wiatrowe w Polsce?

Energetyka wiatrowa w Polsce prężnie się rozwija. Zgodnie z raportem opublikowanym pod koniec 2019 roku przez Urząd Regulacji Energetyki, w naszym kraju pracowało wówczas ponad 1200 instalacji wiatrowych. W 2020 roku liczba inwestycji zwiększyła się – m.in. w czerwcu PGE uruchomiła swoje ogromne farmy wiatrowe w Polsce. Starza/Rybice w woj. zachodniopomorskim liczy 33 turbiny, a Karnice II 10 turbin, co daje łączną moc sięgającą prawie 100 MW. Poniżej prezentujemy listę największych elektrowni wiatrowych w Polsce z informacjami o lokalizacji, liczbie turbin, datą uruchomienia, mocy zainstalowanej oraz właścicielach.

  1. Margonin – woj. wielkopolskie – 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW – 2009 – EDP Renewables Polska
  2. Banie – woj. zachodniopomorskie – 53 wiatraki mające łączną moc 106 MW – 2016 – Wiatromill
  3. Marszewo – woj. zachodniopomorskie – 50 turbin o łącznej mocy 100 MW – 2013 – Tauron Ekoenergia
  4. Lotnisko – woj. pomorskie – 30 turbin mających łączną moc 94,50 MW – 2015 – PGE Energia Odnawialna
  5. Karścino – woj. zachodniopomorskie – 60 wiatraków o łącznej mocy 90 MW – 2009 – Energa OZE

W jaki sposób sprzedaje się energię z elektrowni wiatrowych?

Energia wiatrowa to jedno z najtańszych źródeł energii. Choć inwestycja początkowo wydaje się spora, to można liczyć na wspomniane wcześniej dofinansowania, a przy tym należy pamiętać, że elektrownie wiatrowe mogą być atrakcyjnym źródłem dochodu dla ich właścicieli. Rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej na rynku hurtowym jest proste – można skontaktować się z wirtualną elektrownią i przedstawić kluczowe dane jednostki energii wiatrowej, a następnie pośrednik będzie sprzedawał energię za właściciela farm wiatrowych. Innym rozwiązaniem jest samodzielna sprzedaż energii wiatrowej na europejskich giełdach energii oraz na polskiej Towarowej Giełdzie Energii (TGE).

Podsumowanie

Branża produkcji energii z wiatru prężnie się rozwija. Powstaje wiele nowych inwestycji, które mają sprawić, że Polska osiągnie wyższy próg z OZE w miksie energetycznym. Co więcej, budowa farm wiatrowych to innowacyjna i bardzo przyszłościowa forma inwestowania kapitału – prognozy GUS wskazują, że prąd będzie nadal drożał, a Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że po 2020 r. w Polsce osiągniemy najwyższe ceny hurtowe energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców.

Dodaj komentarz

Wady-i-zalety-elektrowni-wiatrowej

Wady i zalety elektrowni wiatrowej

Monter-instalacji-fotowoltaicznych-zarobi-kursy-uprawnienia-scaled

Monter instalacji fotowoltaicznych – zarobki, kursy, uprawnienia