in ,

FAKTY I MITY NA TEMAT FOTOWOLTAIKI

Na temat instalacji fotowoltaicznych przez lata powstało wiele mitów. Faktem jest na pewno to, że z roku na rok nasza planeta potrzebuje coraz więcej troski. Panele słoneczne dają szansę nie tylko wesprzeć ekologię, ale także zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Sprawdź ile Ty wiesz na temat zielonej energii.

Fotowoltaika – Fakty

Pierwszym najistotniejszym faktem dotyczącym paneli PV jest to, że dobrze dobrana i zaprojektowana instalacja może pokryć 100% zapotrzebowania na prąd. Jeżeli odpowiednio dostosujemy panele do naszych potrzeb, do maksimum zminimalizujemy pobór państwowego prądu. Kluczem do sukcesu jest znalezienie zaufanej firmy, która pomoże nam zaprojektować instalację idealną dla nas.

            Kolejnym aspektem, który możemy zakwalifikować jako fakt jest brak zmian konstrukcyjnych dachu. Panele słonecznie nie wymagają żadnych dodatkowych wzmocnień. Ważne jest tylko to, byśmy posiadali odpowiednią powierzchnię, która jest niezacieniona. Musi to być minimum 30 m2 dla paneli o mocy 4,5 kW. Najlepiej jeżeli niezacieniona część dachu skierowana jest na południowy – zachód. W ostateczności, instalatorzy mogą zamontować panele w części południowo-wschodniej. Instalacje fotowoltaiczne nie działają w nocy, to również fakt, o którym należy pamiętać. Jest kilka sposobów, by rozwiązać ten problem. Najprostszym jest zbilansowanie poboru prądu z sieci z tym pozyskanym naturalnie. Można także magazynować prąd w specjalnych żelowych akumulatorach. Taki sposób sprawdzi się w gospodarstwach domowych, którym zależy tylko i wyłącznie na własnej energii elektrycznej. Istnieje także możliwość połączenia paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła. Niektórzy obawiają się, że nadmiar wytworzonego prądu zostanie niewykorzystany. Taka sytuacja może mieć miejsce szczególnie latem, gdy mamy dużo słonecznych dni. Wówczas sprawdza się co półroczne rozliczanie się z siecią energetyczną. Nagromadzoną nadwyżkę można odliczyć u dostawcy prądu. Ilość energii z sieci, którą wykorzystaliśmy zimą, można odliczyć od tej nagromadzonej ze słońca latem. To rozwiązanie jest alternatywną do akumulatorów, w którym możemy gromadzić energię ze słońca.

Fotowoltaika – Mity

Ludzie, którzy wahają się przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznych najczęściej opierają swoje obawy na micie dotyczącym zwrotu kosztów z inwestycji. Krąży bowiem mit, że koszt montażu paneli słonecznych nigdy się nie zwraca. Oczywiście, by móc cieszyć się własną energią elektryczną trzeba przeznaczyć większą sumę pieniędzy. Jednak dobrze zaprojektowana instalacja zwraca się już w przeciągu 7-9 lat od jej zamontowania.

Innym mitem dotyczącym paneli słonecznych jest konieczność uzyskania pozwoleń na montaż instalacji. Otóż, do PV o zainstalowanej mocy do 40 kW, nie potrzebujemy żadnych zezwoleń. Jeżeli jednak montaż fotowoltaiki musi poprzedzić zmiana konstrukcji dachu, wtedy musimy uzyskać odpowiednia pozwolenia.

W Internecie do tej pory krążą informacje, że w dni pochmurne panele słoneczne są bezużyteczne. To oczywiście mit, eksperci w swoich badaniach są zgodni. Dowodzą, że ogniwa w pochmurny dzień wytwarzają tylko o 1% mniej energii niż w dni słoneczne. Ciekawostką jest fakt, że panele słoneczne wydajniej działają, gdy na dworze jest nieco chłodniej.

Zielone jest dobre!

Argumentem, który niewątpliwie przemawia za instalacją paneli słonecznych jest fakt, iż dzięki temu wspieramy ekologię. Zielona energia daje szansę na chwile wytchnienia naszej planecie. Natura potrzebuje naszego wsparcia. Jeżeli o nią zadbamy odwdzięczy się nie tylko zdrowszym powietrzem i czystszymi wodami, ale także niższymi rachunkami za prąd.

Chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź nas na naszej stronie flixenergy.pl

Dodaj komentarz

Fotowoltaika na płaskim dachu

Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to możliwe?

Instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika – ile kosztuje instalacja urządzenia