Dobierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę i firmę w Twoim regionie.
Napisz do nas
Fotowoltaika dla domu
Rosnące ceny prądu, atrakcyjne dofinansowania rozwiązań OZE (odnawialnych źródeł energii) i zainteresowanie ekologią powodują, że coraz większa liczba Polaków decyduje się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną dla domu. To zainteresowanie sprawiło także, że na rynku pojawiło się wiele nowych firm deklarujących doświadczenie w montażu paneli fotowoltaicznych. Niestety, deklaracje te nie zawsze idą w parze z faktycznymi umiejętnościami. Zanim zaczniesz poszukiwać wykonawcy swojej instalacji fotowoltaicznej, powinieneś więc nieco rozeznać się w tym rynku. Oto komplet najpotrzebniejszych informacji, które pozwolą Ci podjąć świadomą i bezpieczną decyzję.

Wybierz województwo, z którego jesteś aby dostać najkorzystniejszą ofertę. Dobierzemy dla Ciebie najlepszą firmę
- Mazowieckie
- Dolnośląskie
- Kujawsko-pomorskie
- Lubelskie
- Łódzkie
- Małopolskie
- Opolskie
- Podkarpackie
- Pomorskie
- Śląskie
- Świętokrzyskie
- Warmińsko-mazurskie
- Wielkopolskie
- Zachodniopomorskie
Fotowoltaika w domu – dlaczego warto?
Podstawową decyzją, która skłania ludzi do montażu instalacji fotowoltaicznej, jest kwestia finansowa i obietnica darmowej energii elektrycznej po upływie określonego czasu od momentu poczynienia inwestycji. Motywacje te wydają się sensowne zwłaszcza dzisiaj, kiedy ceny prądu nieustająco idą w górę, a na rynku wciąż znaleźć można oferty dofinansowań umożliwiające znaczne obniżenie kosztów fotowoltaiki. Pieniądze to jednak nie wszystkie zalety płynące z inwestycji w panele słoneczne. Warto wymienić również:
1. zwiększenie niezależności od publicznych dostawców energii elektrycznej i niestabilności sieci energetycznej (zwłaszcza w przypadku instalacji off-grid, czyli takich z własnymi magazynami prądu),
2. ochrona środowiska naturalnego i zwiększenie udziału OZE w krajowym miksie energetycznym,
3. podniesienie wartości nieruchomości.
Masz pytania? Napisz do nas!
Z czego składa się i jak działa fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele słoneczne. Wśród części składowych instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego wyróżnia się:
- panele fotowoltaiczne,
- inwerter (falownik),
- konektory (złącza poszczególnych elementów),
- systemy zabezpieczeń (wyłączniki nadprądowe, ograniczniki przepięć, optymalizatory),
- specjalistyczne przewody,
- akcesoria do monitorowania pracy instalacji.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Zawarte w panelach słonecznych kryształy krzemowe (istnieją też panele nieoparte na krzemie, ale te krzemowe są aktualnie najpopularniejsze) pełną funkcję półprzewodników. Kiedy padają na nie promienie słoneczne, dochodzi do produkcji prądu stałego. Prąd stały zmieniany jest w inwerterze w prąd zmienny i w takiej formie trafia do domowych gniazdek. Nadmiar energii elektrycznej skierowany zostaje do zakładu energetycznego (w przypadku instalacji on-grid) lub do magazynu energii (w przypadku instalacji off-grid).
Jeżeli korzystamy z opcji podłączenia do zewnętrznej sieci, to w okresie zmniejszonej produkcji energii ze Słońca (np. zimą), prąd przesyłany od dostawcy nic nas nie kosztuje. Jest to rodzaj zwrotu energii za okres jej zwiększonej produkcji przez system fotowoltaiczny (np. latem), kiedy to my dostarczaliśmy ją do zakładu energetycznego. Dzięki temu możemy cieszyć się z obniżenia rachunków za prąd przez cały rok.
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu?
Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to jedna z pierwszych kwestii, jaka zaprząta myśli potencjalnych inwestorów w fotowoltaikę. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cena fotowoltaiki uzależniona jest bowiem ściśle od tego, ile gospodarstwo domowe zużywa prądu i jakie ma warunki, jeżeli chodzi o montaż paneli. Na koszt instalacji fotowoltaicznej składają się między innymi:
- rodzaj ogniw fotowoltaicznych,
- moc paneli,
- planowana efektywność instalacji,
- miejsce instalacji (na dachu, na ziemi) i związany z tym kąt nachylenia,
- lokalizacja i typ inwestora (dla domu jednorodzinnego VAT wynosi 8%, dla budynku gospodarczego 23%),
- typ instalacji (on-grid, off-grid, hybryda),
- warunki lokalne,
- jakość falownika,
- wybór rodzaju konstrukcji dla instalacji ogniw,
- firma realizująca montaż paneli fotowoltaicznych.
Część kosztów to tylko kwestia wyboru, inne determinowane są przez zewnętrzne czynniki. Tylko od nas zależy, czy instalacja fotowoltaiczna dla domu, którą wybierzemy, będzie typu on-grid (z podpięciem do sieci energetycznej), czy off-grid (zupełnie niezależna, co wymaga dodatkowych urządzeń). Nie mam jednak wpływu na lokalizację naszego gospodarstwa domowego i warunków nasłonecznienia, które bezpośrednio warunkują konieczną moc instalacji.
Masz pytania? Napisz do nas!
Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?
Moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego oblicza się na podstawie dotychczasowego zużycia prądu. Jeżeli chcesz orientacyjnie ustalić, ile wynosi to w Twoim przypadku, sięgnij po swoje rachunki za prąd. Istnieje uproszczona metoda obliczenia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Przyjmuje się, że na każde 50 złotych wydawane miesięcznie na prąd przypada instalacja o mocy 1 kWp. Jeżeli dach Twojego domu nie jest skierowany na południe lub znajdują się na nim jakiegoś rodzaju obiekty zacieniające (np. komin) wtedy, zamiast 50 złotych należy przyjąć przelicznik 40 złotych.
Pamiętaj, że zużycie prądu w bloku i w nowo budowanym domu może się różnić w zależności od instalacji zastosowanych w domu. Jeżeli myślisz więc o wdrożeniu paneli słonecznych w nowym projekcie, musisz wziąć te zmienne pod uwagę.
Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego - cena
Biorąc pod uwagę liczbę zmiennych, nie jesteśmy w stanie oszacować finalnych kosztów, jakie pociągnęłaby za sobą instalacja fotowoltaiczna dostosowana do Twoich potrzeb. Zakładając jednak, że interesuje Cię instalacja o mocy szczytowej 5 kWp, lokalizacja dla niej jest względnie atrakcyjna, a panele fotowoltaiczne i inne podzespoły wybierasz ze średniej półki lub w okazyjnych cenach, powinieneś liczyć się z kosztami rzędu około 35 tysięcy złotych.
Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?
W zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej, zastosowanych do jej realizacji podzespołów i wdrożonych dofinansowań zwrotu inwestycji można spodziewać się w czasie średnio 6-9 lat (choć oczywiście zdarza i szybszy, i wolniejszy okres zwrotu). Po tym czasie koszty ponoszone za energię elektryczną są znikome i zamykają się w kwestiach konserwacji oraz przeglądów instalacji, ewentualnych dopłat przy zużyciu prądu przekraczającym ilość wyprodukowanej energii (uwzględniając wyrównanie z sieci) i ustawowych kosztów stałych. Okres gwarancyjny na czas pracy paneli fotowoltaicznych wynosi zwykle 25 lat, a i po tym czasie solidne rozwiązania wykazują efektywność na poziomie 80%. Daje to naprawdę potężny potencjał oszczędnościowy.
Warto dodatkowo zaznaczyć, że oszczędności, które gwarantuje instalacja fotowoltaiczna, wyliczane są zawsze na podstawie aktualnych cen prądu. Te tymczasem stale idą w górę. Za energię elektryczną w 2009 roku w ramach taryfy G11 Polacy płacili 0,29 zł/kWh. W 2021 roku w ramach tej samej taryfy jest to już 0,36 zł/kWh.
Masz pytania? Napisz do nas!

Montaż instalacji fotowoltaicznej - na co warto zwrócić uwagę?
Kluczowym elementem dla instalacji fotowoltaicznych jest ich profesjonalny montaż. Jasne, to moc paneli fotowoltaicznych, ich rodzaj, cena inwertera i wszystkich innych elementów odpowiadają w sumie za 80% kosztów fotowoltaiki. Finalnie jednak, to te 20% składające się na wartość montażu decyduje o tym, czy dana instalacja w ogóle będzie działać i jak długo uda się utrzymać jej sprawność. To od profesjonalnego montażu paneli fotowoltaicznych zależy, czy ostatecznie uda Ci się dzięki instalacji fotowoltaiki oszczędzić, czy będziesz przeklinał się za wybór niewłaściwej firmy.
Jak znaleźć odpowiednich specjalistów? Z pewnością nie warto kierować się ceną, która może być zgubnym wskaźnikiem zarówno gdy jest za niska, jak i wtedy gdy jest za wysoka. W pierwszym przypadku ma skusić oszczędnościami, w drugim zaś jest rodzajem psychologicznej zagrywki (skoro firma tak się ceni, to nie może być zła, prawda?). Montera paneli fotowoltaicznych szukaj ze sprawdzonych poleceń i na podstawie oficjalnych opinii. Popytaj znajomych, którzy już wyposażyli swój dom jednorodzinny w panele fotowoltaiczne albo zasięgnij opinii na specjalnych grupach poświęconych instalacjom słonecznym. Możesz też skontaktować się z nami.
Energetyka-polska działa jako pośrednik w poszukiwaniu godnych zaufania wykonawców dla osób, które chciałyby zainwestować w panele słoneczne. Odezwij się do nas, podaj przybliżoną lokalizację, a my znajdziemy dla Ciebie najlepszą firmę. Dzięki temu zyskasz pewność, że montaż Twojej fotowoltaiki przebiegnie poprawnie, a Ty będziesz mógł się cieszyć ekologiczną energią promieniowania słonecznego bez zakłóceń przez wiele lat.