in

Fotowoltaika dla rolnika – wszystko co trzeba wiedzieć

Fotowoltaika ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ cena energii elektrycznej z roku na rok znacznie się zwiększa, a nasze portfele się uszczuplają. Czym dokładnie jest fotowoltaika? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? W jaki sposób działa fotowoltaika? Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru tego typu sprzętu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest fotowoltaika?

 Fotowoltaika, w której skład wchodzą panele słoneczne, zamieniają energie promieniowania słonecznego, na tradycyjną energię elektryczną, dzięki której możemy korzystać z wielu urządzeń. Odnawialne źródła energii (OZE) przyłączane są do istniejącej już instalacji budynku. W konsekwencji mamy wytwarzany zupełnie darmowy prąd, który może częściowo lub w całości zaspokoić nasze potrzeby. Jest to sposób na świetną inwestycje, która po kilku lub kilkunastu latach powinna nam się zwrócić. Co prawda na początku należy poświęcić dość dużą część gotówki, ale odpowiednio zamontowane panele fotowoltaiczne z pewnością się zwrócą. Fotowoltaika dla rolnika to świetny sposób, aby w perspektywie dłuższego czasu zaoszczędzić swoje pieniądze.

Zalety i wady fotowoltaiki

Fotowoltaika ma zarówno wielu sprzymierzeńców, jak i osób, które uważają, że tego typu rozwiązanie nie jest rozsądne. Jednak nie da się ukryć, że instalacja fotowoltaiczna ma wiele zalet finansowych, jak i ekologicznych, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim ogniwa fotowoltaiczne to gwarancja wytwarzania darmowej energii elektrycznej ze słońca. Jako użytkownicy tej technologii jesteśmy całkowicie niezależni od wszelkich podwyżek cen prądu przez wiele lat, co jest oczywiście bardzo korzystne. Warto wspomnieć o tym, że od 2019 roku istnieje możliwość odliczenia od podatku paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo jest to idealna możliwość podniesienia wartości naszej nieruchomości. Co więcej, wszelkie nadwyżki energii mogą być sprzedane, przez co możliwe jest zdobycie dodatkowych oszczędności. Nie w sposób nie wspomnieć o wielu ekologicznych zaletach tego rozwiązania. Przede wszystkim jest to niezwykle czyste źródło energii. Co to oznacza? Oczywiście panele fotowoltaiczne w żaden sposób nie emitują zanieczyszczeń, jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które w sposób szczególny dbają o środowisko. W razie potrzeby możliwe jest poddanie paneli recyklingowi. Energia słoneczna jest odnawialna, dlatego możemy być pewni, że nie zabraknie jej w najbliższym czasie. Inaczej wygląda to w przypadku paliw kopalnianych. Mówi się o tym, że za kilkadziesiąt lat się skończą. W przeciwieństwie do innych sposobów wytwarzania energii, fotowoltaika to bezgłośne rozwiązanie. Tego typu technologia wciąż się rozwija i jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Wiatr, deszcz, grad, a może śnieg? Nic nie uszkodzi dobrze zamontowanej instalacji fotowoltaicznej. Całość wygląda estetycznie, a montaż zajmuje mało czasu. Niestety wytwarzanie energii możliwe jest tylko w trakcie dnia. Ceny fotowoltaiki również nie należą do najniższych, tak więc trzeba dysponować na początku dość dużą ilością pieniędzy. Nie unikniemy emisji gazów cieplarnianych, a do montażu instalacji konieczna jest duża ilość wolnej przestrzeni. Dodatkowo zimą i podczas pochmurnych dni produkcja energii jest znacznie mniejsza.

W jaki sposób działa fotowoltaika?

Aby energia słoneczna została zamieniona w prąd elektryczny, niezbędny jest falownik. Dodatkowo to właśnie dzięki niemu możliwa jest kontrola pracy „mikroelektrowni”, gdyż dopasowuje wszelkie parametry generowanego prądu i ulega wyłączeniu, jeśli dojdzie do ewentualnej awarii, która jest mało prawdopodobna. Bardzo funkcjonalna jest także pompa ciepła, która to jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym. Aby całość prawidłowo funkcjonowała, konieczne jest padanie promieni słonecznych na panele fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest zamienienie ich w czystą energię. Prąd stały następnie trafia do elementu, który nosi nazwę falownik. Tam dochodzi do zmiany prądu zmiennego na prąd stały. Całość jest dość kosztowna, na szczęście dofinansowanie fotowoltaiki to coraz częstsze zjawisko. Cena paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od ilości wytwarzanej energii.

Parametry paneli fotowoltaicznych

Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: moc szczytowa, maksymalne napięcie mocy, maksymalne napięcie systemu, temperatura pracy, współczynnik wypełnienia i wagę. Jeśli chodzi o ten pierwszy, określany jest symbolem WP. Jest to maksymalna moc w standardowych warunkach pogodowych (temperatura 25 stopni, prędkość wiatru 1,5 m/s). Jeśli chodzi o temperaturę pracy, jest jednym z ważniejszych czynników. Wszystko dlatego, iż panele pracują niezależnie od pogody. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wybranie paneli, które doskonale spełniają swoją funkcję w zakresie -45 stopni do +90 stopni. Waga jest istotna w przypadku, gdy instalacja montowana jest na dachu. Z reguły standardowy panel waży 30 kg, co nie jest dużą wartością, jednak w niektórych przypadkach możemy być świadkami naruszenia konstrukcji.

Dodaj komentarz

Jak działa i ile kosztuje pompa ciepła w fotowoltaice?

Panele mono czy polikrystaliczne

Panele do fotowoltaiki – monokrystaliczne czy polikrystaliczne?