in

Fotowoltaika na gruncie – wady i zalety

Fotowoltaika na gruncie - wady i zalety

Kwestia wyboru miejsca na instalację fotowoltaiczną to jeden z pierwszych problemów, jaki musimy rozwiązać, gdy interesuje nas fotowoltaika. Decyzja dotycząca konstrukcji nie jest wyłącznie wyborem estetycznym. Wiąże się z nim dokładna analiza warunków lokalizacyjnych; określenie, jaki wpływ na wydajność instalacji będzie miało panujące w danym miejscu zacienienie oraz jakiego rodzaju panele fotowoltaiczne chcielibyśmy zamontować. Jakie jeszcze argumenty i pytania padają najczęściej, jeżeli chodzi o wybór, czy montować fotowoltaikę na ziemi, czy zdecydować się na dach?

Gdzie możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych?

Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej na gruncie oraz na dachu to dwa najbardziej typowe rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że istnieją również inne sposoby montażu paneli. W blokach fotowoltaika może pojawić się na balkonach. Testowane są także projekty instalacji umieszczanych na ścianach. Niezupełnie nowym, ale wciąż dopiero upowszechniającym się typem konstrukcji jest zastępowanie klasycznego dachu panelami-dachówkami. Z takich paneli może być też zbudowany dach ogrodowej altanki. W fazie rozwoju znajdują się także alternatywne konstrukcje ogniw fotowoltaicznych, które miałyby zastępować szyby lub inne elementy stałe budownictwa.

Kiedy warto rozważyć panele fotowoltaiczne na gruncie?

Efektywność instalacji fotowoltaicznej jest ściśle zależna od tego, jak dobry dostęp do promieniowania słonecznego jej zapewnimy. Kiedy dopiero planujemy lokalizację i budowę domu jednorodzinnego, możliwości w zakresie wdrażania instalacji fotowoltaicznych są w zasadzie nieograniczone. Już na etapie projektu możemy ustalić położenie domu pod odpowiednim kątem względem Słońca, kąt nachylenia jego dachu i wiele innych drobiazgów, które pomogą nam wycisnąć z paneli słonecznych tyle, ile to tylko możliwe. Gorzej jednak, jeżeli instalacja fotowoltaiczna ma się pojawić na starszym budynku. Wtedy musimy pracować z tym, co zastajemy na miejscu, a warunki samego kształtu domu nie zawsze są sprzyjające. W takim przypadku może się okazać, że ustawienie paneli fotowoltaicznych na gruncie to nie tylko pomysł warty rozważenia, ale tak naprawdę jedyna sensowna opcja, która jest w stanie zagwarantować nam pożądaną efektywność instalacji.

Pomysł fotowoltaiki na gruncie może być też ciekawym rozwiązaniem w przypadku:

 • budynków o niewielkiej powierzchni dachu i sporym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W tej sytuacji wydaje się to bowiem nie tylko wygodniejsze, ale również zwyczajnie bardziej estetyczne;
 • chęci podłączenia instalacji fotowoltaicznej w budownictwie o wyjątkowych walorach wizualnych lub nawet historycznych (nie zawsze zresztą otrzymuje się zezwolenie od inspektora ochrony zabytków na wdrożenie fotowoltaiki w innej formie);
 • zbyt dużych kosztów montażu fotowoltaiki na dachu ze względu na jego specyficzne wykonanie lub kształt.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety

Montaż fotowoltaiki na gruncie nie musi być efektem konieczności, ale następstwem świadomego wyboru. Rozwiązanie to ma wiele zalet, wśród których wymienić należy:

 • pełną kontrolę nad ustawieniem paneli w najlepszym kierunku, czyli w stronę południową i nachylenia paneli pod optymalnym kątem;
 • lepsze warunki oznaczają możliwość zbudowania mniejszej instalacji, a więc oszczędność – często konstrukcja dachu wymaga zastosowania rozwiązania, które cechuje większa wydajność ze względu na straty tworzone przez niemożliwe do wyeliminowania zacienienie lub kąt nachylenia płaszczyzny;
 • łatwość montażu;
 • gwarancja właściwej wentylacji paneli słonecznych;
 • łatwiejsza niż na dachu dostępność paneli i możliwość ich bezproblemowej konserwacji i czyszczenia;
 • dostępność nowoczesnych rozwiązań takich, jak solar tracker, dzięki któremu instalacja fotowoltaiczna obraca się za Słońcem w celu zmaksymalizowania swojej efektywności;
 • zachowanie estetycznej struktury zaprojektowanego domu;
 • Zabezpiecza przed możliwością blackout 'u

Fotowoltaika na gruncie – wady

Nie ma rozwiązań bez wad i panele fotowoltaiczne montowane na ziemi również mają ich kilka. Z jakimi problemami muszą mierzyć się osoby, które zdecydują się na fotowoltaikę na gruncie?

 • Panele fotowoltaiczne na gruncie oznaczają zaanektowanie sporego wycinka działki. Jeżeli jesteśmy właścicielami rozległych terenów, nie będzie to miało dla nas większego znaczenia, jednak w przypadku małej ilości dostępnego miejsca z pewnością okaże się to nieprzyjemne.
 • Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest droższy. Wymaga bowiem specjalnych stelaży do osadzenia ogniw.
 • Fotowoltaika na dachu w ciemnym kolorze, zwłaszcza w czasach tak dużej jej popularności, jest w zasadzie niezauważalna. Paneli fotowoltaicznych na gruncie nie sposób nie zauważyć.
 • O ile instalacji na dachu trudno zrobić krzywdę, o tyle fotowoltaika na gruncie może stanowić łakomy kąsek dla wandala.
 • Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie nie zawsze jest możliwy. Ogromne znaczenie odgrywa typ podłoża, które musi być stabilne i gwarantować pełnię bezpieczeństwa. Niewłaściwy rodzaj gleby przekreśla podobne rozwiązanie.
 • Instalację fotowoltaiczną montowaną na gruncie z czasem mogą zacienić obiekty, na które nie mamy wpływ, np. powstający tuż obok dom albo rozrastające się drzewa sąsiada.

Co jest lepsze – fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Najlepsze instalacje fotowoltaiczne to te instalacje, które mogą działać efektywnie. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który montaż instalacji fotowoltaicznej (na gruncie czy na dachu) cechują liczniejsze zalety. Wszystko zależy od lokalnych warunków, naszych oczekiwań, potrzeb i spodziewanego zagospodarowania okolicznej przestrzeni w przyszłości.

Argumentem przeciwko w przypadku instalacji na ziemi z pewnością nie powinien być jednak koszt samej inwestycji. Warto bowiem pamiętać, że o ostatecznej opłacalności fotowoltaiki decyduje jej wydajność, czyli to, jak wiele energii jest w stanie wyprodukować i czy wykorzystuje pełnię swoich możliwości. Może się zresztą okazać, że w finalnym rozrachunku panele słoneczne na dachu ze względu na konieczność zwiększenia ich liczby kosztowałyby więcej, niż ten dodatkowy stelaż, którego wymaga fotowoltaika na gruncie.

Przymierzając się do podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej konstrukcji montażu fotowoltaiki, najlepiej poprosić wykonawcę o przygotowanie dwóch wycen, by przekonać się, czy nie przykłada się do kosztów nieco zbyt dużej wagi, względem tego, jaka różnica cenowa między nimi faktycznie istnieje.

Dodaj komentarz

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika na balkonie w Polsce

Fotowoltaika na balkonie w Polsce – czy to możliwe?