in

Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu

Fotowoltaika to nowoczesna technologia pozyskiwania energii elektrycznej, która staje się coraz bardziej dostępna i popularna w domach jednorodzinnych. Działanie paneli słonecznych bazuje na zjawisku fotowoltaicznym, dzięki któremu z energii słonecznej powstaje prąd zasilający wszystkie domowe sprzęty. Aby instalacja spełniała swoją rolę, musi zostać odpowiednio zamontowana – istotne jest przede wszystkim rozmieszczenie paneli na połaci dachu oraz kąt ich ustawienia. W naszej szerokości geograficznej najkorzystniejsze warunki do montażu fotowoltaiki stwarza dach o nachyleniu 30-40° i południowej ekspozycji. Wątpliwości mogą pojawić się, kiedy konstrukcja stropu nie ma klasycznego, spadzistego kształtu i wymagane jest ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Jak sprawdzi się system na dachu płaskim?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – czy to możliwe?

Specjaliści odpowiadają na tak postawione pytanie w sposób jednoznaczny – montaż paneli na płaskim dachu jest możliwy, a instalacja z powodzeniem zapewni mieszkańcom odpowiednią ilość prądu. Jest to dobra wiadomość dla osób, które są właścicielami starszych budynków o takiej konstrukcji, lub inwestorów, którzy nie chcą rezygnować z wybranego wcześniej projektu. Warto jednak wcześniej poznać specyfikę konstrukcji paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich.

Problemy fotowoltaiki na dachu płaskim

Płaski dach posiada nachylenie do 3 stopni, a na jego powierzchni najczęściej znajdują się membrany lub beton. Te warunki sprawiają, że instalatorzy spotykają się z dwoma głównymi problemami: koniecznością uzyskania odpowiedniego kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych oraz ich umieszczeniem na niesprzyjającym podłożu, utrudniającym właściwe mocowanie.

Jak projektanci instalacji fotowoltaicznych radzą sobie z tymi problemami? Jeśli chodzi o nachylenie modułów fotowoltaicznych, to za optymalne uznaje się 10-15 stopni, które pomaga uzyskać konstrukcja wsporcza. Jest to o wiele mniejszy kąt ustawienia niż na dachu skośnym, ale optymalny, biorąc pod uwagę aerodynamikę oraz wagę balastowania, które obciąża konstrukcję. Oprócz zaplanowania instalacji, szczególnie wymagania wiążą się z jej montażem. Aby zapobiec zniszczeniu pokrywającej dach membrany, można zastosować specjalne gumowe maty, które stanowią ochronę przed drganiami pojawiającymi się podczas silnego wiatru. Jednak kluczowe w przypadku dachów płaskich jest dopasowanie przez specjalistów optymalnego sposobu mocowania.

Rodzaje systemów montażowych paneli słonecznych na dachach płaskich

Montaż instalacji fotowoltaicznej zawsze jest istotny dla jej poprawnego działania, ale ta kwestia budzi najwięcej wątpliwości w przypadku dachu płaskiego. Przebieg prac będzie inny niż w przypadku dachu spadzistego, przede wszystkim ze względu na konieczność wykonania konstrukcji wspornej. Istnieje kilka rodzajów montażu instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu, spośród których doradcy pomogą wybrać najlepszą opcję.

  • Montaż do dachu betonowego – pokrycie wykonane z płyty żelbetowej wymaga wykonania konstrukcji wsporczej montowanej na stalowych ramach. Te z kolei oparte są na słupkach przytwierdzonych do dachu. Podczas prac nie można zapomnieć o starannym zaizolowaniu słupków w miejscu, gdzie został przebity dach.
  • Montaż bez balastu – w tym wariancie panele fotowoltaiczne wsparte zostają na konstrukcji aluminiowej. Wytrzymałość całości zapewniają bloki betonowe umieszczone na dachu, do których zostają zamontowane wsporniki. Maksymalne obciążenie każdego panelu to 26 kg, co zapewnia stabilność nawet przy silnym wietrze.
  • Konstrukcja balastowa – ceniona przez inwestorów ze względu na fakt, że nie ingeruje w konstrukcję dachu. Obciążenie dla wsporników stanowią betonowe belki lub kamienie brukowe umieszczone w rynnach deflektorów wiatrowych. Połączenie serii modułów fotowoltaicznych pozwala uzyskać opór przed wiatrem.
  • Montaż na konsoli – rozwiązanie zakłada wykorzystanie konsoli pod panele fotowoltaiczne wykonanej z tworzywa sztucznego oraz wypełnienie jej od wewnątrz przy pomocy balastu w postaci bloczków betonowych lub żwiru.

Czy instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna to gwarancja niższych rachunków za prąd i niezależności energetycznej na lata. Nic dziwnego, że właściciele domów są zainteresowani tym systemem również, gdy budynek wieńczy dach płaski. Panele fotowoltaiczne mogą być opłacalne także w tym przypadku, pod warunkiem, że konstrukcja systemu zostanie dobrze zaplanowana. Obliczenia specjalistów pokazują, że dla uzyskania odpowiedniej ilości energii elektrycznej kluczowe będą takie warunki jak wielkość dachu, możliwa do zagospodarowania oraz kąt nachylenia modułów. Należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne montowane na wspornikach pod odpowiednim kątem wymagają odsunięcia kolejnego rzędu. Może być to problem w przypadku mniejszych domów z mniejszymi połaciami dachów i wówczas należy dokonać szczegółowych obliczeń, czy ograniczona ilość modułów zaspokoi potrzeby energetyczne domowników. Poszukując optymalnego rozwiązania, nie można zapomnieć o uniwersalnym warunku montażu paneli – fotowoltaika nie będzie opłacalna, jeśli na instalacje będzie padał cień drzew.

Dodaj komentarz

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej. Na co zwrócić uwagę?

FAKTY I MITY NA TEMAT FOTOWOLTAIKI