in

Fotowoltaika – skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd

Fotowoltaika-skuteczny-sposob-na-zmniejszenie-rachunkow-za-prad

Chcesz obniżyć rachunki za prąd bez zmniejszania jego zużywanej ilości? Jeśli tak, istnieje jedno dobre rozwiązanie – to fotowoltaika. Ta zaawansowana technologia pozwala zmniejszyć wydatki na energię elektryczną nawet o 90%. Dowiedz się, jak to dokładniej działa oraz z czego wynikają tak duże oszczędności. Oto najważniejsze informacje.

Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, korzystając z energii słonecznej – w ten sposób można najkrócej wyjaśnić jej działanie. Mówiąc dokładniej, promienie słoneczne padają na cząsteczki krzemu, z których są zbudowane panele solarne, w wyniku czego zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. W jego efekcie powstaje prąd stały, który następnie jest przekształcany w zmienny, o takich samych parametrach jak energia docierająca z zakładu energetycznego.

A to oznacza, że, korzystając z fotowoltaiki:

  • stajesz się prosumentem, co oznacza, że samodzielnie produkujesz prąd, a nie tylko jesteś jego odbiorcą,
  • korzystasz z darmowej energii elektrycznej, która zaspokaja niemal całe roczne zapotrzebowanie budynku na prąd – w ten sposób uniezależniasz się od podwyżek cen.

To argumenty, z uwagi na które z roku na rok wzrasta liczba użytkowników instalacji PV.

Fotowoltaika – niezawodny sposób na mniejsze rachunki za prąd

W jaki sposób montaż paneli fotowoltaicznych pozwala obniżyć opłaty na rzecz sieci energetycznej? Twoje oszczędności wynikają z dwóch podstawowych powodów.

Po pierwsze, moc instalacji dobrze dobrana do zużycia energii w danym obiekcie sprawia, że fotowoltaika zaspokaja zapotrzebowanie domu czy gospodarstwa na prąd nawet w całości (w ujęciu rocznym). A to oznacza, że potrzebujesz znikomych ilości energii z sieci.

Po drugie, jako że stajesz się prosumentem (przy korzystaniu z instalacji do 50 kWp na własne potrzeby), możesz korzystać z magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii i jej odbioru na zasadzie net-meteringu. A to oznacza, że za każdą przesłaną 1 kWh otrzymasz 0,7 lub 0,8 kWh zwrotu w momencie, gdy będziesz potrzebować więcej prądu niż może dostarczyć Twoja instalacja. Uwaga! Rozliczenie nadwyżek jest możliwe w ciągu roku rozliczeniowego, co daje wystarczająco dużo czasu, aby nie ponieść strat.

Jak dokładniej działa net-metering dla prosumenta?

Możesz się zastanawiać nad dwiema kwestiami. Po pierwsze, skąd biorą się nadwyżki prądu wyprodukowanego przez panele, a po drugie, jak wyglądają rozliczenia z zakładem energetycznym.

Same nadwyżki pojawiają się w Polsce przede wszystkim w okresie wiosny i lata, kiedy godzin słonecznych jest dużo, a zachmurzenia – mało. Wówczas instalacja o odpowiednio dobranej mocy będzie wytwarzać więcej energii niż jest potrzebne na bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa. Eksperci z Erato Energy zwracają jednak uwagę na to, że instalacja PV nie ma możliwości zbierania wyprodukowanej energii. Musi być ona natychmiast zużyta.

Aby nie dopuścić do jej marnowania się, za pośrednictwem licznika dwukierunkowego energia trafia do zakładu energetycznego, gdzie jest „magazynowany”. Użytkownik może zaś go odebrać wtedy, kiedy będzie mu potrzebny (w obrębie roku rozliczeniowego). Taka konieczność może się pojawić:

  • w nocy – wówczas instalacja PV, pozbawiona dostępu do energii słonecznej nie wytwarza elektryczności,
  • w miesiącach zimowych – w tym poziom produkcji prądu się zmniejsza, a zużycie rośnie, m.in. ze względu na funkcjonowanie ogrzewania.

Jednak z uwagi na net-metering użytkownik de facto nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Zakład zwróci mu po prostu 70 lub 80% jego własnego prądu. Skala zwrotu zależy od wielkości instalacji – te do 10 kWp mogą liczyć na 0,8 kWh za każdą przesłaną 1 kilowatogodzinę, a te między 10 a 50 kW na 70-procentowy zwrot.

Rozliczenie nadwyżek prądu jest przejrzyście przedstawione w rachunku z elektrowni. Warto przy tym pamiętać, że jego wysokość nigdy nie spadnie do 0 zł. Dom jest nadal przyłączony do sieci, w związku z czym na inwestorze spoczywa koszt związany m.in. z opłatą przesyłową. Jednak kwoty do zapłaty, które przedstawia rachunek, są znikome – mogą być niższe nawet o 90% od tych przed rozpoczęciem inwestycji w fotowoltaikę.

Warto przy tym dodać, że zwrot z inwestycji w fotowoltaikę nastąpi po około 5 latach – zwłaszcza, że osoby decydujące się na OZE mogą liczyć na dofinansowania do zakupu i montażu instalacji. A to sprawia, że początkowy koszt systemu szybko się zwraca, a oszczędności trwają przez długi czas – nawet ponad 25 lat.

Dodaj komentarz

Perspektywy rynku polskiej energetyki

Panel fotowoltaiczny dwustronny (bifacial) – co to jest?