in

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym – jak wygląda?

Odnawialne źródła energii (OZE), są świetną alternatywą na kończące się paliwa kopalniane. Panele fotowoltaiczne w ostatnich czasach cieszą się ogromną popularnością, ze względu na to, że wytwarzają tym samym darmową energię. Czym dokładnie jest fotowoltaika? Jakie są zalety tego rozwiązania? Jakimi zasadami kierować się podczas montażu fotowoltaiki? Z której strony domu najlepiej zamontować panele słoneczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to stosunkowo mało skomplikowany proces, który polega na tym, że energia słoneczna zostaje przetworzona na energię elektryczną. Aby było to możliwe, konieczne okaże się kilka elementów jak chociażby panele fotowoltaiczne, które są wykonane z krzemu. To właśnie one “zbierają” energie słoneczną, która może być poddawana następnym procesom. Istotny z punktu widzenia instalacji jest również falownik. Jest to urządzenie, które ma za zadanie przekształcanie przemiennego napięcia prądu z sieci na prąd stały, który to ma regulowaną częstotliwość. Ich podział jest bardzo szeroki, dlatego też wybór nie zawsze jest łatwy. Aby usprawnić działanie całości, przydatna okaże się pompa ciepła, dzięki której mamy do czynienia z komfortowym i tanim sposobem na ogrzewanie, działającym przez bardzo długi okres czasu. Instalacja fotowoltaiczna przyłączana jest do aktualnej już instalacji elektrycznej, dzięki czemu już po chwili możemy cieszyć się z darmowej energii. Co ciekawe, można ją na bieżąco zużywać, magazynować, a nawet sprzedawać. Jest to świetna inwestycja, która co prawda kosztuje dość dużo, jednak jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w ciągu kilku lat zwróci się i zacznie przynosić zyski. Dużo zależy od tego, z jaką ceną prądu mamy do czynienia, a także z tym, ile energii elektrycznej przeciętnie się zużywa.

Wady i zalety fotowoltaiki?

Przede wszystkim mamy do czynienia z całkowicie darmowym prądem. Cała instalacja podnosi wartość nieruchomości, a od 2019 roku możemy odliczyć ją od podatku. W razie potrzeby możliwa jest sprzedaż nadwyżki prądu, tym samym mamy okazję otrzymać dodatkową gotówkę. Jesteśmy całkowicie niezależni od jakichkolwiek zmian cen za energie elektryczną. Co prawda jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, jednak dofinansowanie fotowoltaiki jest coraz częstszym rozwiązaniem. Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo ekologiczna i przyjazna dla środowiska. Nie mamy w tym przypadku do czynienia z zanieczyszczeniami, a w razie potrzeby całość można poddać recyklingowi, co jest jak najbardziej optymalne. Prąd wytwarzany jest ze słońca bezgłośnie, dlatego też może to być świetne rozwiązanie także w terenach miejskich. Dodatkowo ta technologia wciąż się rozwija i jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Niestety dość dużo w tym przypadku zależy od promieniowania słonecznego i konieczna jest dość duża ilość miejsca, aby montaż instalacji był możliwy.

Jakimi zasadami kierować się podczas montażu?

Ogniwa fotowoltaiczne powinny być odpowiednio zamontowane, aby zapewnić bezawaryjność, prawidłowe działanie i bezpieczeństwo. Przede wszystkim zanim zaczniemy montaż, musimy odpowiednio zabezpieczyć się przed upadkiem z dachu. Niestety ten skośny jest najbardziej niebezpieczny. Dodatkowo w sposób szczególny musimy chronić nasze przedmioty, a także zabezpieczyć teren, aby nikt nie dostał jakiegokolwiek urazu. Ważne jest, aby nie zanurzać paneli w płynach, można je montować 500 metrów w głąb zbiorników. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia ochrona przed przeciążeniami. Nie może dojść do sytuacji nagłego wzrostu napięcia w bateriach lub generatorach. Należy przestrzegać wszelkich zaleceń od producenta akumulatora, aby zminimalizować ryzyko awarii. Ważny jest moment montażu paneli. Cena fotowoltaiki nie jest niestety najniższa, dlatego konieczne jest upewnienie się i zapewnienie odpowiedniego zamocowania do dachu. Cała konstrukcja musi być odporna na wiatr o różnej sile, na śnieg lub inne obciążenie mechaniczne. Dach powinien być ognioodporny (ognioodporność klasy A). Aby zapewnić dobre chłodzenie panelu, niezbędna jest stosowna wentylacja. Odległość między tymi dwoma urządzeniami musi jednak wynosić przynajmniej 10 cm, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo całości. Unikajmy montowania, jeśli w pobliżu mamy do czynienia z wydzielającymi się gazami palnymi.

Z której strony domu zamontować panele słoneczne?

Cena paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo wysoka, dlatego też powinniśmy umieścić je w odpowiednich miejscach. Z największą sprawnością tych elementów mamy do czynienia wtedy, gdy ustawiamy je w taki sposób, aby ich powierzchnia była skierowana w stronę, niestety przy nieruchomych panelach nie jest to możliwe. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie ogniw fotowoltaicznych na południe, a następnie pochylenie ich pod kątem od 30 do 40 stopni. Należy jednak uważać, bowiem im większe jest odchylenie, tym ilość wytwarzanej energii jest mniej. Najmniej korzystnym ustawieniem jest ustawienie paneli na północ, gdy korzystamy tylko po południu.

Dodaj komentarz

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?