in

Opłata mocowa – co to jest i od kiedy obowiązuje?

Oplata mocowa - co to jest i od kiedy obowiazuje

Opłata mocowa do tego roku pozostawała jedynie pewnym czyhającym na konsumentów widmem. Wraz z nadejściem 2021 r. stała się jednak bardzo realna. Od stycznia na fakturze za prąd mogą zobaczyć ją już wszyscy konsumenci. Skąd się wzięła? Jak jest naliczana? Kogo dotyczy? Czy można zrobić coś, żeby jej uniknąć?

Powody powstania opłaty mocowej

Od jakiegoś czasu Polska zmaga się z brakami energetycznymi. Krajowe elektrownie działają na najwyższych obrotach, a ostatnie wskaźniki importu prądu z zagranicy są najwyższe w historii. W związku z tym konieczne okazuje się utrzymywanie elastycznych rezerw, możliwych do wykorzystania wtedy, gdy zapotrzebowanie na prąd jest najwyższe. Konieczność generowania rezerw oznacza z kolei potrzebę dodatkowych środków dla elektrowni, a to wpływa już na rachunki obywateli.

Urząd Regulacji Energetyki zapewnił, że ustawa mocowa powstała w celu zebrania kwoty potrzebnej do unowocześnienia aktualnie istniejących w Polsce elektrowni oraz budowę nowych. Według szacunków w 2021 roku ma pozwolić zebrać aż 5,6 miliarda złotych. To imponująca suma, która pozwoliłaby na ciekawą, proekologiczną inwestycję – np. farmę fotowoltaiczną. Sęk w tym, że te pieniądze zostaną wpompowane głównie w energetykę węglową. To właśnie polskie elektrownie węglowe mają wyprodukować rezerwy energetyczne, one też mają przejść modernizację i rozbudowę.

Kiedy ustawa o rynku mocy zacznie obowiązywać?

Ustawa o rynku mocy została przyjęta jeszcze w 2017 roku. Według pierwotnych planów opłata mocowa miała pojawić się na fakturach jeszcze 1 października 2020 roku, ale ostatecznie postanowiono przesunąć datę jej debiutu na 1 stycznia 2021 roku.

Stawki opłaty mocowej – ile trzeba zapłacić w zależności od zużywanych kWh energii elektrycznej?

Zgodnie z ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy i rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 9 listopada 2020 r. w sprawie pobierania opłaty mocowej i wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie, a także Informacją Prezesa URE nr 63/2020 z dnia 30 listopada 2020 r. – stawki opłaty mocowej dla gospodarstw domowych wynoszą:

  • 1,87 zł netto (2,30 zł brutto) na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej;
  • 4,48 zł netto (5,51 zł brutto) na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej;
  • 7,47 zł netto (9,19 zł brutto) na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej;
  • 10,46 zł (12,87 zł brutto) netto na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej.

W praktyce niewiele rodzin będzie musiało wnieść najwyższą opłatę. Przeciętna rodzina składająca się z czterech osób zużywa 2400 kWh energii elektrycznej rocznie, a więc mieści się jeszcze w przedostatnim progu. Niestety, nawet w takim przypadku jest to aż dodatkowe 110,28 zł w skali roku. W dużo gorszej sytuacji są jednak firmy. Dla nich wysokość opłaty mocowej określa dodatkowy podpunkt ustawy:

  • 0,0762 zł/kWh netto (0,0937 brutto)– dla pozostałych grup odbiorców opłata uzależniona jest od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59 – zgodnie z Informacją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 58/2020 z dnia 19 listopada 2020 r.).

Podwyżki energii elektrycznej w połączeniu z opłatą mocową oznaczają, że codzienne zakupy po raz kolejny zdrożeją.

Fotowoltaika a opłata mocowa

Właściciele fotowoltaiki w wielu przypadkach traktowani są w specjalny sposób, ale nie tym razem. Także osoby korzystające z paneli słonecznych muszą uiszczać opłatę mocową. Warto jednak pamiętać, że ustalana jest ona wyłącznie na podstawie zużycia energii elektrycznej pobranej z sieci – nie musimy więc płacić za to, co wyprodukowaliśmy sami. Zakładając, że efektywność naszej mikroelektrowni jest dobrze dostosowana do naszych potrzeb i nie wymagamy wielu zewnętrznych dostaw energii elektrycznej, nasze rachunki wzrosną raptem o 27,60 zł.

Sprawdź koszt urządzeń fotowoltaicznych, które obniżą Twoje rachunki za prąd

Opłata mocowa a firmy – czy można obniżyć wysokość opłaty mocowej?

Ustawowych zwolnień nie ma, więc jedynym sposobem, by obniżyć opłatę mocową, jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Zgodnie z Informacją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w przypadku firm opłata uzależniona jest od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59). Skutecznym sposobem na obniżenie kosztów prądu jest więc nowe rozplanowanie pracy i co za tym idzie czasu poboru energii. Niestety, nie w każdym przypadku jest to możliwe. Alternatywnym rozwiązaniem, choć również niekoniecznie dostępnym dla każdego, jest wdrożenie instalacji fotowoltaicznej, która pokryje przynajmniej część zużycia prądu i w ten sposób przyczyni się do obniżenia miesięcznych opłat.

Czy opłata mocowa zostanie z nami już na zawsze?

Opłata mocowa na rachunkach będzie jeszcze przez niemal 30 lat, bo aż do 2047 roku. Warto przy tym wiedzieć, że jej wysokość będzie ulegała zmianie. Do 30 września każdego roku Urząd Regulacji Energii wystosowywać będzie ogłoszenie o wysokości opłat na kolejny rok kalendarzowy, a także wskazywać szczytowe godziny zapotrzebowania energetycznego.

Dodaj komentarz

Fotowoltaika do grzania wody - jak instalacja PV podgrzewa wode

Fotowoltaika do grzania wody. Jak instalacja PV podgrzewa wodę?

Jak prawidłowo założyć fotowoltaikę

Jak prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne?