in

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła – same korzyści?

Montowanie pompy ciepla

Montowanie pompy cieplaEnergooszczędne domy coraz częściej stają się obiektem zainteresowań wśród inwestorów. Dlaczego? Są tanie w utrzymaniu, a przy tym ekologiczne i nowoczesne. Rozwiązania technologiczne, w oparciu o odnawialne źródła energii, stanowią kluczowy element w budowie nowoczesnych i energooszczędnych domów jednorodzinnych.

Fotowoltaika w połączeniu z powietrzną pompą ciepła

Decydując się na budowę domu lub gruntowny remont, warto przemyśleć zainstalowanie paneli fotowoltaicznych oraz powietrznej pompy ciepła. Prąd produkowany za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest jednym z najtańszych źródeł energii. Fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła pozwala zaś na znaczące obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu oraz ciepłej wody użytkowej. Powietrzne pompy ciepła stanowią dobrą alternatywę dla pomp gruntowych, ponieważ można je zastosować zarówno w nowych jak i modernizowanych budynkach. Montaż takiej pompy jest bezinwazyjny, a samo urządzenie nie zajmuje wiele miejsca. Warto jednak podkreślić jej najważniejszą zaletę – wielofunkcyjność. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w otoczeniu – do chłodzenia i ogrzewania domu, czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. W nowym budownictwie pompy ciepła zastępują tradycyjne źródła ogrzewania. Domy energooszczędne mają niskie zapotrzebowanie cieplne, dlatego wszystkie potrzeby energetyczne mogą zostać w pełni zaspokojone przez te wydajne i przyjazne środowisku urządzenia. Jeśli chodzi o starsze, słabo ocieplone domy, z dużym zapotrzebowaniem energetycznym, przed montażem pompy warto pomyśleć o termomodernizacji.  Zapotrzebowanie cieplne budynku uzależnione jest od kilku czynników. Trzeba tutaj pod uwagę wziąć rodzaj wentylacji, stopień izolacji budynku, występowanie mostków termicznych, a także rodzaj i stan stolarki drzwiowej i okiennej.

Czy warto rozważyć taką inwestycję?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają ekologiczny i darmowy prąd ze słońca. Połączenie powietrznej pompy ciepła z panelami słonecznymi przynosi wiele korzyści nie tylko dla środowiska, ale pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na ogrzewaniu. Czy to rozwiązanie jest opłacalne również w zimie, kiedy produkcja energii z fotowoltaiki jest niższa? Polska jest krajem usytuowanym w klimacie umiarkowanym, stąd też zapotrzebowanie na ciepło rośnie w porze zimowej. W tym okresie niższe jest natężenie promieniowania słonecznego oraz mniejsza ilość produkowanej energii z paneli fotowoltaicznych – nie stanowi to jednak problemu. Odpowiednio dobrana instalacja PV, dzięki systemowi opustów, zasili Twój dom także w zimie. System bilansowania pozwala na zgromadzenie wyprodukowanej latem nadwyżki energii i odebranie jej z sieci w miesiącach zimowych.

Pompa ciepła pomocna w magazynowaniu energii

Pompa ciepła może przyczynić się do maksymalizacji bieżącego zużycia z fotowoltaiki. Produkcja ciepła wymaga bowiem oprócz energii zgromadzonej w środowisku, także energii elektrycznej. Połączenie powietrznej pompy ciepła i fotowoltaiki pozwala uniknąć strat związanych z oddawaniem nadwyżek prądu do sieci. W przypadku pompy ciepła, rolę akumulatora pełni instalacja c.w.u. Zwiększenie wykorzystania bieżącej produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki, pozwala zwiększyć opłacalności instalacji. Jeśli stawiasz na ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu, to urządzenia związane z technologią odnawialnych źródeł energii, są odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Dodaj komentarz

panele fotowoltaiczne

Jak awaria sieci elektroenergetycznej wpływa na instalację fotowoltaiczną?

Jak wybrać najlepszą ofertę na fotowoltaikę?