in

Tablice BHP – dlaczego są tak ważne?

No cóż, trudno wyobrazić sobie plac budowy czy zakłady przemysłowe, gdzie przepisy BHP nie mają zastosowania. Odpowiednie tablice ostrzegawcze oraz instrukcje BHP powinny więc stanowić integralną część każdej przestrzeni roboczej. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy

W dzisiejszych czasach tablice bhp znajdują się na terenach przedsiębiorstw z dwóch powodów. Po pierwsze wiąże się z tym pewien obowiązek wynikający z przepisów prawa. Po drugie – tak nakazuje zdrowy rozsądek. W związku z tym nawet w obrębie domów jednorodzinnych powinny znaleźć się stosowne znaki i tablice informacyjne, chociażby w pobliżu instalacji elektrycznych.

W każdym razie znaki BHP muszą być bardzo czytelne i umieszczone w takich miejscach, aby możne je było z łatwością zauważyć. To dotyczy także – a może właśnie przede wszystkim – sytuacji, gdy występuje ograniczenie oświetlenia. Nadruki odblaskowe nie są więc czymś nadzwyczajnym, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad BHP. Zwłaszcza znaki ewakuacyjne powinny spełniać te warunki, ponieważ bez tego wzrasta ryzyko uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci pracowników, podwykonawców czy przypadkowych osób postronnych.

Konsekwencje braku znaków BHP

Jeśli na terenie zakładu pracy nie znajdą się odpowiednie znaki przeciwpożarowe lub inne znaki ostrzegawcze BHP, konsekwencje dla przedsiębiorcy mogą być druzgocące. To samo można powiedzieć, jeśli tablice będą źle rozmieszczone lub nieczytelne z powodu, dajmy na to, zbyt mocnego zabrudzenia. Przez takie zaniedbania w razie pożaru pracownicy mogą błądzić po obiekcie, co stanowczo skomplikuje akcję ratunkową. W takiej sytuacji przedsiębiorcę może czekać proces sądowy wytyczony przez pojedynczą osobę lub całą grupę poszkodowanych.

Także firmy ubezpieczeniowe badają kwestię odpowiedniego oznakowania BHP w zakładach pracy. Gdyby się okazało, że do owego hipotetycznego pożaru doszło z powodu niewłaściwego operowania maszyny, na której zabrakło stosownych oznakowań, zdobycie odszkodowania może okazać się trudniejsze do osiągnięcia. To jest oczywiście przykładowa sytuacja, niemniej podkreśla ona fakt, że dbanie o stosowne tabliczki BHP się po prostu na dłuższą metę opłaca.

Tablice energetyczne

To poniekąd osobna kategoria znaków bezpieczeństwa. Tego typu profesjonalne oznakowania służą do identyfikacji obiektów energetycznych. Chodzi w gruncie rzeczy o wszystko, od słupów poprzez złącza przewodów, na skrzyniach rozdzielczych kończąc. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem bezwzględnie powinny pojawić się stosowne tablice energetyczne. Ważne jest również to, aby za ich pomocą informować o ewentualnych skutkach ubocznych kontaktu z danym elementem infrastruktury. Chodzi o uświadomienie konsekwencji zignorowania zagrożeń.

Podobnie jak w przypadku innych znaków ostrzegawczych, tabliczki energetyczne muszą być bardzo wyraźne i umieszczone w miejscach, gdzie po prostu będą bezproblemowo widoczne. W związku z tym powinny być wykonane z trwałych materiałów, a i sam nadruk musi gwarantować długą żywotność. Oczywiście nie należy się spodziewać, że energetyczne oznakowania BHP – jak zresztą wszystkie inne tablice ostrzegawcze – będą całkowicie niezniszczalne. Kontrola jakości tabliczek oraz ich wymiana powinna więc odbywać się co jakiś czas.

Gdzie dostać tablice BHP?

Aby wydłużyć trwałość oznakowań oraz mieć pewność ich użyteczności, wszelkiego rodzaju tablice bhp należy zamawiać u producentów, którzy się w tym specjalizują. Nie zaleca się kupowanie takich produktów w sklepach wielobranżowych, ponieważ w ten sposób można dostać tabliczkę gorszej jakości, a to z kolei może przyczynić się do słabszego przestrzegania zasad BHP.

Dodaj komentarz

Fotowoltaika dla firm – czy to dobre rozwiązanie?

Zielona energia – niższe rachunki za prąd i korzyść dla klimatu