Katastrofa klimatyczna trwa, a paliwa kopalne nie tylko zaczynają się wyczerpywać, ale ich ceny osiągają astronomiczne wysokości. Ponadto ich spalanie pogłębia groźne zmiany klimatyczne i powiązane z nimi niebezpieczne zjawiska pogodowe, jakie wcześniej w zasadzie nie były znane. Jako ludzkość jesteśmy uzależnieni od elektryczności, a rezygnacja z niej jest niemożliwa. Ciekawym i korzystnym finansowo rozwiązaniem może być zielona energia – zasilana bezpośrednio przez naturę i przyjazna środowisku.
Czym jest zielona energia?
Energia odnawialna, inaczej nazywana właśnie zieloną to energia elektryczna pozyskiwana ze źródeł naturalnych i odnawialnych. W praktyce zalicza się tu:
- wodę,
- słońce,
- wiatr,
- biomasę.
Szczególnie popularne w Polsce są metody korzystania z energii słońca i wiatru. Farmy wiatraków, a ostatnio również farmy fotowoltaiczne, na stałe wpisały się w krajobraz naszego kraju. Jednak z zielonej energii warto korzystać nie tylko na skalę przemysłową. Coraz częściej polskie dachy zdobią panele fotowoltaiczne, a zdarza się, choć nieczęsto, widzieć też przydomowe wiatraki. Ukryte zaś przed ciekawskim wzrokiem przechodniów i przypadkowych obserwatorów kotły na biomasę, ogrzewają domy, a nawet całe osiedla. Interesują Cię Odnawialne Źródła Energii dla domu? Polenergia Sprzedaż oferuje korzystne rozwiązania dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców.
Europejski Zielony Ład
Unia Europejska mając świadomość trwającego kryzysu klimatycznego i degradacji środowiska, postawiła na transformację energetyczną. Europejski Zielony Ład zakłada likwidację emisji gazów cieplarnianych do roku 2050. Przez najbliższe 28 lat, czeka nas zatem sporo zmian. Pakiet wniosków przyjęty przez Komisję Europejską dotyczy zielonych energii, ale także kwestii transportu oraz produkcji. Co istotne, według założeń programu, żadne państwo ani żadna osoba nie mogą pozostać w tyle.
Biomasa
Wiele osób od dawna korzysta z kotłów na biomasę, czasem nawet o tym nie wiedząc – jak w przypadku mieszkańców osiedli wyposażonych w niezależne kotłownie. Tymczasem biomasa to ważne, ekologiczne źródło zielonej energii pozyskiwanej z odpadów organicznych. Resztki roślinne, a czasem również zwierzęce, przetwarzane są na paliwa w postaci stałej (pellet), ciekłej czy gazowej. Jak twierdzą naukowcy – biomasa była pierwszym znanym ludzkości paliwem. Rzeczywiście, nasi przodkowie ogrzewali się energią cieplną ze spalanego drewna. Dzisiaj, przy rosnącej świadomości ekologicznej coraz częściej sięgamy po OZE (odnawialne źródła energii).
Woda i wiatr
Wiatr i woda to również doskonałe przykłady zielonej energii. Siły tych żywiołów używano głównie do uruchomienia maszyn do obróbki zboża na mąkę. Kto z nas nie zetknął się w życiu z młynami wodnymi, czy malowniczymi wiatrakami o drewnianych skrzydłach? Do dziś są ozdobami wielu skansenów, a zdarza się, że pojedyncze egzemplarze zdobią krajobraz, przypominając o minionych czasach. Współcześnie wiatraki nie służą już mieleniu zboża, ale produkcji energii elektrycznej. W magazynowaniu jej i bilansowaniu przydatna jest natomiast energia wodna. Takie rozwiązanie popularne jest np. w Danii. W Polsce używa się do tego raczej sprężonego powietrza. Energia pozyskiwana z wiatru zyskuje popularność, a wkrótce ma osiągnąć stopień 26% całkowitej produkcji – według założeń programu „Polityka energetyczna Polski 2030”.
Słońce
Przez ostatnie lata w Polsce fotowoltaika przeżywała prawdziwy rozkwit. Prosumentów – czyli osób zarówno wytwarzających produkt, jak i konsumentów nieustannie przybywa. Dzięki temu ten rodzaj zielonej energii stał się w naszym kraju bardzo popularny. Jak działają panele fotowoltaiczne? Otóż dzięki temu, że są one ulokowane w kierunku słońca – panele absorbują promienie słoneczne. Te za pomocą różnorodnych komponentów umieszczonych w modułach jak, chociażby ogniwa fotowoltaiczne zamieniane są w prąd.
Zielona energia nieustannie cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Deficyt paliw kopalnych, niepewna sytuacja geopolityczna i katastrofalne zmiany klimatu powodują, że odnawialne źródła energii dla wielu wydają się jedynym słusznym kierunkiem, w jakim należy podążać. Fakt, że na zwrot kosztów instalacji poczekać będzie trzeba nieco dłużej, wydaje się mało znaczący przy argumentach przemawiających za inwestowaniem w naturalne źródła energii.