in

Koszty i korzyści stosowania pomp ciepła w domach jednorodzinnych

Koszty i korzyści stosowania pomp ciepła w domach jednorodzinnych: Analiza ekonomiczna

Pompy ciepła to urządzenia, które coraz bardziej przyciągają uwagę jako forma energii odnawialnej. W Polsce z każdym dniem zyskuje coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim ze względu na korzyści, jakie ze sobą niesie.

Co to jest pompa ciepła? Jakie korzyści daje zastosowanie pompy ciepła w domu jednorodzinnym? Ile kosztuje pompa ciepła? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

POMPA CIEPŁA – RODZAJE

By odpowiednio zrozumieć korzyści jakie niesie ze sobą pompa ciepła należy przede wszystkim dokładnie zrozumieć jej działanie. Pompa ciepła przenosi a nie generuje ciepła. Do swojej pracy wykorzystuje naturalne zasoby ciepła występujące w powietrzu, gruncie czy wodzie. Do zasilenia sprężarki potrzebuje zaledwie 20% energii elektrycznej. Co więcej podczas swojego działania nie wykorzystuje procesu spalania dzięki czemu nie generuje szkodliwych związków dla środowiska.

Można wyróżnić trzy główne rodzaje pompa ciepła ze względu na dolne źródło ciepła:

Koszt pompy ciepła różni się znacznie w zależności od rodzaju wybranej pompy ciepła. Należą do nich powietrzne, gruntowe i wodne pompy ciepła. Geotermalne pompy ciepła są najdroższe, ale i najbardziej efektywne. Dzieje się tak dlatego, że temperatura Ziemi pozostaje stała niezależnie od warunków pogodowych. Jednak najbardziej uniwersalnym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem  w polskich gospodarstwach domowych jest  powietrzna pompa ciepła(https://sunsol.pl/pompy-ciepla/). Ten typ pompy ciepła nie wymaga dużego systemu.

Można również wyróżnić dwa typy pompy ciepła ze względu na górne źródło ciepła:

W zależności od systemu grzewczego koszt pompy ciepła będzie się różnić. Jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe, warto wybrać niskotemperaturową pompę ciepła. Będzie to skuteczne urządzenie, które zapewni nam komfort energetyczny. Z drugiej strony, jeśli masz tradycyjny grzejnik, lepszym wyborem będzie wysokotemperaturowa pompa ciepła. W takim przypadku będziesz musiał osiągnąć wyższą temperaturę, aby ogrzać dom, a koszt będzie wyższy.

POMPA CIEPŁA – KORZYŚCI

Pompy ciepła oferują wiele korzyści, w tym:

Ekologia – Pompy ciepła są odnawialnym źródłem energii i co najważniejsze, podczas  pracy nie wykorzystują procesów spalania, dzięki czemu nie powstają żadne zanieczyszczenia ani gazy cieplarniane.

Efektywność energetyczna – Pompy ciepła to urządzenia posiadające najwyższą klasę energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych oraz najwyższą klasę energetyczną A+ wśród urządzeń do przygotowania ciepłej wody. Szeroki wybór pomp ciepła dostosowanych do indywidualnych potrzeb inwestorów

Najtańszy sposób na ogrzanie domu – Dla nieruchomości o powierzchni 150 m2 roczne koszty ogrzewania i ciepłej wody wynoszą: Średnia wynosi od 2000 do 4000 zł.

Czystość i bezpieczeństwo – Pompy ciepła to jedno z najbezpieczniejszych urządzeń, za pomocą których możesz ogrzać swój dom. Podczas użytkowania nie ma ryzyka zatrucia lub wybuchu tlenkiem węgla. Dodatkowo pompy ciepła mogą pracować z pełną mocą przez około 40 lat.

Szybki zwrot z inwestycji – obecnie zwrot z inwestycji w pompy ciepła wynosi około 6 lat. Dzięki wykorzystaniu środków czas ten można znacznie skrócić.

Dofinansowania – Na rynku dostępnych jest wiele programów finansowania pomp ciepła, m.in. Moje Ciepło, Czyste Powietrze, Mój Prąd. W poprzedniej edycji największego programu dofinansowania pomp ciepła można było otrzymać dotacje w wysokości nawet 20 dolarów.

Komfort cieplny – Jeśli Twoja pompa ciepła jest odpowiednio dostosowana do Twoich potrzeb, możesz mieć pewność komfortowego ogrzewania. Praca z energią słoneczną – Pompy ciepła doskonale współpracują z energią słoneczną. Dzięki takiemu połączeniu możesz zminimalizować koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody.

POMPA CIEPŁA – CENA

Na cenę pompy ciepła wpływa zarówno dolne, jak i górne źródło ciepła.

Na początek skupmy się na dolnym źródle ciepła. Wybierając jednak gruntową pompę ciepła, trzeba liczyć się z wysokim kosztem tej inwestycji. Wpływ na to ma nie tylko cena samego sprzętu, ale także dość skomplikowana operacja wiercenia.

Przykładowo sama gruntowa pompa ciepła kosztuje średnio od 30 000 do 50 000 zł (netto) za dom średniej wielkości. W cenę wliczony jest również  koszt  poziomego wymiennika ciepła (około 15 000 zł, pionowe – około 30 000 zł).Ostateczny koszt gruntowej pompy ciepła waha się zatem pomiędzy 70 000 a 100 000 zł.

Tańszą alternatywą jest powietrzna pompa ciepła. Jest to najczęstszy wybór, ponieważ nadaje się do każdego domu. Dodatkowo nie jest wymagane dodatkowe wiercenie. Koszt powietrznej pompy ciepła to około 30 000 do 40 000 zł.

POMPA CIEPŁA – KOSZT OGRZEWANIA

Ustalono, że koszt ogrzania budynku mieszkalnego i wytworzenia ciepłej wody użytkowej dla budynku mieszkalnego o powierzchni 150 m2 i wymaganej mocy cieplnej 80 kWh/m2/rok wynosi około 2350 zł za gruntową pompę ciepła oraz za niskotemperaturową powietrzną pompę ciepła około 3510 zł.

Dla porównania średni roczny koszt ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody dla budynku  o tej samej powierzchni wynosi:

  • Gazowy kocioł kondensacyjny około 4870 zł.
  • Kocioł elektryczny około 7860 zł.

Jak widać, ogrzewanie domu pompą ciepła pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

PODSUMOWANIE

Inwestycja w pompę ciepła jest tym bardziej opłacalna, że są one najtańszą formą ogrzewania domu, są rozwiązaniem w pełni ekologicznym, a przy tym niezwykle łatwym i bezproblemowym w obsłudze.

Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu? Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze specjalistami z SunSol, którzy wiedzą o pompach ciepła więcej niż ktokolwiek inny. Stwórz spersonalizowaną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Fotowoltaika dla firm – zasady,finansowanie