in

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?

Ze względu na to, że cena prądu wciąż się zmienia, wiele osób decyduje się zainwestować w instalacje fotowoltaiczną. Jej budowa wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, bowiem składa się z wielu elementów, które połączone w całość tworzą darmową energię. Możemy wyróżnić chociażby panele fotowoltaiczne, pompę ciepła i falownik. Co to jest falownik fotowoltaiczny? W jaki sposób on działa? Na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów? Falowniki jednofazowe czy trójfazowe? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest falownik?

Falownik fotowoltaiczny, inaczej zwany inwerterem solarnym, jest jednym z najważniejszych elementów w całej instalacji. Dzięki niemu możliwe jest dostarczanie prądu do gniazdek w naszych domach. Zadaniem tego urządzenia jest zarówno przetwarzanie, jak i przekształcanie energii stałej na przemienną. Inaczej mówiąc, to właśnie falownik dostosowuje moc energii do parametrów, które są całkowicie zgodne z siecią niskiego napięcia. Warto także wspomnieć, że jego dodatkową funkcją jest synchronizowanie instalacji z siecią elektroenergetyczną. Nie da się ukryć, że panele słoneczne bez falownika byłyby bezużyteczne. Odnawialne źródła energii (OZE), w tym fotowoltaika pełnią w dzisiejszych czasach coraz ważniejszą rolę i mają wiele zalet, dlatego też inwerter fotowoltaiczny również jest częściej poszukiwanym i kupowanym elementem niż kiedyś. Co ciekawe, z pewnością można go porównać z sercem w ludzkim organizmie, bez którego reszta organów byłaby bezużyteczna i nie działałaby sprawnie.

W jaki sposób działa falownik?

Jednym z najważniejszych elementów falownika jest oczywiście specjalny układ, który ma za zadanie przetwarzanie napięcia stałego na przemienne. Dodatkowo możemy wyróżnić także kilka innych elementów, które wchodzą w skład tego urządzenia. Są to układy sterujące, układy zabezpieczające, dzięki którym możliwe jest zarówno wydajne, jak i bezpieczne działanie urządzenia z siecią, a także układy wejściowe- podłącza się do nich łańcuchy modułów fotowoltaicznych.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Podczas potencjalnego zakupu falowników, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów wejściowych i wyjściowych. W sposób szczególny kierujemy się renomą producenta, a także tym, na jaki okres udzielana jest gwarancja bezpłatnej naprawy. Oprócz tego ważna jest także dostępność serwisu, łatwość instalacji, a nawet z pozoru nieistotna dokumentacja, która powinna być w ojczystym języku. Zanim przejdziemy do typowych parametrów, konieczne jest sprawdzenie, czy dany falownik jest w 100% zgodny z powszechnie obowiązującymi przepisami. Do najważniejszych parametrów wyjściowych możemy zaliczyć zakres częstotliwości, ilość faz, moc wyjściową, a także zakres synchronizacji napięcia wyjściowego. Jeśli chodzi o te wejściowe, będzie to maksymalna moc wejściowa, napięcie wejściowe, ilość trackerów, a także zakres napięcia MPPT. Z pozostałych parametrów możemy wyróżnić zakres temperatur pracy (optymalnie powinny być to wartości z zakresu -25 stopni do +60 stopni), stopień ochrony (przynajmniej IP65), a także sprawność urządzenia w przypadku częściowego obciążenia. Ogniwa fotowoltaiczne będą tylko wtedy skuteczne, kiedy falownik będzie odpowiednio dobrany.

Falowniki jednofazowe i trójfazowe

Jednym z podziałów falowników jest ten na falowniki jednofazowe i trójfazowe. Oczywiście ich różnica polega na ilości faz, które to zmniejszają obciążenie sieci, dzięki czemu możliwe jest podłączenie wielu urządzeń jednocześnie, bez żadnych konsekwencji. Dlatego też jeśli chodzi o falowniki jednofazowe, z reguły stosowane są jedynie w małych instalacjach. Połączenie następuje za pomocą trzech przewodów, a dokładnie N(neutralny), L(fazowy) i PE (ochronny). Falowniki trójfazowe najlepiej sprawdzą się do bardziej zaawansowanych systemów, które mają moc większą niż kilka kW, gdyż przynoszą znacznie lepsze rezultaty. Umożliwiają lepszy rozkład wyprodukowanego prądu, co w konsekwencji powoduje, że wszystkie urządzenia mogą zostać zasilane energią fotowoltaiczną.

Jaki falownik wybrać?

Jak wiadomo, cena fotowoltaiki nie należy do najniższych, dlatego też konieczny jest odpowiedni wybór komponentów, aby nie popełnić błędnych decyzji. Na szczęście coraz częściej widoczne jest dofinansowanie fotowoltaiki, dzięki temu to rozwiązanie zyskuje na coraz większej popularności. Jednak kluczowym elementem w doborze inwertera jest moc produkowanej energii. Niestety zbyt potężny falownik w znacznym stopniu zmniejsza wydajność systemu, co oczywiście nie jest korzystne. Dlatego też należy skontaktować się ze specjalistą, który to jest w stanie obliczyć zapotrzebowanie budynku na energie elektryczną. Kolejnym ważnym elementem jest to czy urządzenie można podłączyć pod strukturę trójfazową, co oczywiście ma duży wpływ na zmniejszenie rachunków. W razie konieczności istnieje możliwość zainstalowania dodatkowych akumulatorów, co jednak wiąże się ze stosunkowo dużymi kosztami, dlatego też wymaga to odpowiednich przemyśleń.

Dodaj komentarz

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym – jak wygląda?

Jak działa i ile kosztuje pompa ciepła w fotowoltaice?