in ,

Monter instalacji fotowoltaicznych – zarobki, kursy, uprawnienia

Monter-instalacji-fotowoltaicznych-zarobi-kursy-uprawnienia-scaled

Wraz ze zwiększeniem popularności w Polsce instalacji fotowoltaicznych na domach i nie tylko, wzrósł też popyt na wyedukowanych w tym kierunku pracowników. Czy ten rodzaj pracy się opłaca? Jakie trzeba mieć uprawnienia, by zajmować się montażem paneli fotowoltaicznych? Ile można na tym zarobić? Przyjrzeliśmy się bliżej karierze montera fotowoltaiki i możemy odpowiedzieć na większość z najczęściej zadawanych pytań.

Na czym polega praca montera fotowoltaiki?

Praca podobnego specjalisty to nie tylko montaż modułów paneli fotowoltaicznych. Ekspert w tej dziedzinie musi także znać się na:

  • elektryce i pomiarach elektrycznych,
  • konfigurowaniu inwerterów prądu (wraz z zabezpieczeniami po stronie AC i DC),
  • wyznaczaniu i instalowaniu tras kablowych do modułów,
  • budowaniu konstrukcji dachowych.




Co więcej, monter instalacji nie zajmuje się wyłącznie kwestiami technicznymi, a jego współpraca z klientem rozciąga się na późniejsze serwisowanie sprzętu.

Pracownik w tej branży musi też wykazywać się odpowiednimi umiejętnościami interpersonalnymi i samodzielnością (także w kwestii docierania do punktu przewidzianych działań, co oznacza posiadanie prawa jazdy). Chociaż sam nie ustala zwykle zleceń z klientami, to często musi odpowiadać na ich pytania na miejscu pracy. Ponadto, otrzymując listę projektów do wykonania, powinien możliwie efektywnie rozplanować sobie kolejne zadania.

Idealne cechy montera instalacji fotowoltaicznych

Jeżeli nie przeraził Cię rozległy zakres obowiązków (montaż instalacji okazuje się mieć wiele aspektów, prawda?), warto sprawdzić, czy posiadasz charakter ułatwiający karierę w tym zawodzie. Jakie cechy osobowościowe i motywacje sprzyjają sukcesowi w pracy montera instalacji fotowoltaicznej?

  • brak lęku wysokości – instalowanie paneli wymaga pracy na wysokościach. Jeżeli nogi trzęsą Ci się, nawet gdy spoglądasz w dół wyłącznie z wysokości balkonu na pierwszym piętrze, lepiej od razu odpuść;
  • umiejętność pracy indywidualnej i zespołowej – podczas montowania systemu fotowoltaicznego trzeba wykazywać się zarówno samodzielnością, jak i umiejętnością współpracy. Jedno z dwojga to za mało;
  • dokładność, rzetelność, terminowość – jako monter instalacji fotowoltaicznej będziesz pracował nie tylko na swoje imię, ale także na imię swojej firmy. Pamiętaj, że zawsze musisz spełnić wymagania zarówno przełożonego, jak i klientów;
  • gotowość do stałego rozwoju i poszerzania wiedzy – technologie OZE (odnawialnych źródeł energii) stale ewoluują. Jeżeli chcesz utrzymać się w tej branży, musisz dotrzymać kroku tym zmianom;
  • zwinność i zdolności manualne – skakanie po dachach wymaga sprawności i dobrego zdrowia.

Oprócz predyspozycji związanych z charakterem i stylem życia, ogłoszenia adresowane do osób, które interesuje zaangażowanie w proces montażu instalacji fotowoltaicznej, zawierają szereg wytycznych dotyczących kursów i uprawnień. Z jednej strony chodzi o dokumenty wymagane przez prawo, z drugiej o umiejętności pokrewne. Świetnie w zawodzie montera odnajdzie się z pewnością elektryk, ekspert od konstrukcji dachowych, czy osoba, która wcześniej zajmowała się budowaniem chłodni.

Kursy i uprawnienia dla montera fotowoltaiki

Zgodnie z wymogami dyrektywy unijnej (2009/28/WE) monter paneli fotowoltanicznych (ale też innych odnawialnych źródeł energii – geotermalnych, na biomasę, paneli słonecznych etc.) musi posiadać odpowiedni certyfikat na wykonywanie podobnego zawodu. Taki dokument zachowuje ważność przez 5 lat. Po tym czasie należy przejść szkolenie przypominające dla Certyfikowanych Instalatorów Systemów Fotowoltaicznych.

Kto może się ubiegać o zezwolenie montowania systemów OZE?

  • osoby o wykształceniu minimum zawodowym,
  • ludzie posiadający doświadczenie w zakresie instalowania urządzeń (np. klimatyzacji, armatury łazienkowej etc.),
  • obywatele niekarani,
  • wszyscy, którzy ukończyli kurs instalatora mikrourządzeń w akredytowanej placówce i w ciągu 12 miesięcy od tego momentu zdali egzamin potwierdzający ich wiedzę w zakresie montażu sprzętu wybranego typu.

Kursy dla instalatorów to szkolenia praktyczno-teoretyczne. Jeżeli chodzi o teorię, to dowiesz się na nich nieco o historii systemów fotowoltaicznych, ustawach z nimi związanych, potencjale rozwoju w przyszłości, typach modułów. W części praktycznej zaś poznasz różne typy inwerterów, okablowań, sposoby pomiarów i wiele innych elementów oraz sposobów ich działania, które pozwolą Ci na poprawne uruchomienie systemów OZE.

Ile zarabia monter instalacji fotowoltaicznych?

Jak w każdym zawodzie i tutaj płaca uzależniona jest od umiejętności. Nie bez znaczenia jest również wykształcenie – im więcej kursów i szkoleń odbędziesz, tym wyższa będzie Twoja stawka. Przeglądając oferty pracy, można zauważyć, że rozbieżność płac jest bardzo duża. Stawki zaczynają się od 3000 złotych brutto, a kończą na 10000 złotych brutto. Warto jednak zaznaczyć, że większość propozycji – niezależnie od oferowanej kwoty – opiera się na najkorzystniejszej formie zatrudnienia. Umowa o pracę, nawet przy najniższej płacy, gwarantuje chociażby publiczną opiekę zdrowotną.

Umowa o pracę dla montera. Gdzie monter instalacji fotowoltaicznych powinien szukać ofert?

Instalatorzy urządzeń OZE powinni szukać ogłoszeń w kategoriach typu “budowa i remonty”. Wiele firm zamieszcza również ogłoszenia w aktualnościach na własnych stronach. Jeżeli bardzo chciałbyś pracować dla jakiejś konkretnej marki, sprawdź jej stronę internetową. Warto również wyjść z własną inicjatywą – być może firma doceni Twoje zaangażowanie, jeżeli wyślesz do jej biura CV i list motywacyjny. Nawet jeżeli nie odezwą się do Ciebie od razu, mogą to zrobić w przyszłości.

Czy warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznych jako źródło zarobku?

Budowa konstrukcji pozwalających na uzyskiwanie zielonej energii to rzecz coraz bardziej popularna. Prawo ma coraz więcej form wsparcia dla inwestorów prywatnych i firm, które decydują się na inwestycję w odnawialne źródła energii. W związku z tym zapotrzebowanie na pracowników do montażu systemów fotowoltaicznych stale rośnie. Co więcej, dzieje się tak nie tylko w Polsce.

Po zrobieniu odpowiednich certyfikatów, bogaty w doświadczenie i wykształcenie, możesz pracować również za granicą, ponieważ dokumenty kwalifikujące do zawodu montera OZE uznawane są nie tylko na terenie naszego kraju. Rynek francuski, niemiecki czy holenderski również stanie przed Tobą otworem.

Dodaj komentarz

Elektrownie-wiatrowe-w-Polsce-co-warto-wiedziec-o-tej-branzy-scaled

Elektrownie wiatrowe w Polsce – co warto wiedzieć o tej branży?

Opłata OZE. Co to jest i ile zapłacimy w 2021 roku?